loader
Eksploatacja samochodu

Jak działa klimatyzacja w samochodzie?

Klimatyzacja w aucie ułatwia życie wielu kierowcom i pasażerom. Stanowi dziś podstawowe wyposażenie wielu samochodów i jest często niezbędna w długich i krótkich trasach. Zapewnia komfort podczas jazdy i jest przydatna zarówno w upalne, jak i w zimne dni. Warto wiedzieć, w jaki sposób funkcjonuje oraz jak utrzymać ją w sprawności. Z tego artykułu dowiesz się, jak działa klimatyzacja w samochodzie.

Klimatyzacja samochodowa - budowa i zasady działania

Budowa klimatyzacji nie jest tak skomplikowana, jak sądzi wielu z nas. Jest to układ zamknięty składający się z kilku komponentów i przewodów, dzieli się na część wysoko- i niskociśnieniową. Głównymi jej elementami są kompresor, skraplacz i osuszacz. W klimatyzacji jest stosowana specjalna substancja tzw. czynnik, który odpowiada za chłodzenie powietrza dostającego się do samochodu. Krąży on po układzie klimatyzacji i jest pompowany do sprężarki. Oczyszczenie i odwilgocenie czynnika ma miejsce w zasobniku, gdzie następnie trafia. Następnie gaz jest zamieniany w postać ciekłą - dzieje się to w skraplaczu. Obecne w układzie wentylatory zapewniają odpowiednią temperaturę podczas przebiegu całego procesu. Obieg czynnika kończy się w parowniku, gdzie w wyniku rozprężania temperatura jest gwałtownie obniżana. W końcu oczyszczone przez filtry chłodne powietrze dociera do pasażera.

Czynniki do klimatyzacji samochodowej

Czynnik stosowany w klimatyzacjach to substancja termodynamiczna, która zmienia swoją postać z gazu w ciecz. Pod wpływem niskiego ciśnienia i temperatury pobiera ciepło, a gdy temperatura i ciśnienie są wysokie, skrapla się i oddaje to ciepło. Czynnik krąży po całym układzie klimatyzacji i to jemu zawdzięczamy przyjemne podmuchy chłodnego powietrza. Do 1995 roku jako czynnik był stosowany freon, który został wycofany ze względu na niekorzystny wpływ na dziurę ozonową. Został on zastąpiony przez czynnik R134a (tetrafluoroetan). Od 2017 roku na mocy decyzji UE w nowych samochodach stosowany jest czynnik R1234 yf – (tetrafluoropropen). Nowy czynnik jest bardziej przyjazny dla środowiska, ale niestety droższy i mniej wydajny (zużywa więcej paliwa).

Klimatyzacja samochodowa

Jak dbać o klimatyzację w aucie?

Aby klimatyzacja samochodowa działała poprawnie, należy o nią odpowiednio dbać. Zaleca się, aby przynajmniej raz w roku wykonywać jej przegląd. Jeśli zauważymy niepokojące sygnały, należy zrobić to wcześniej. Trzeba też regularnie oczyszczać kanały, które doprowadzają powietrze do klimatyzacji. Dzięki temu można pozbyć się grzybów w klimatyzacji, które mogą powodować alergie. Warto robić to w sprawdzonych warsztatach. W codziennym użytkowaniu klimatyzacji trzeba pamiętać o przewietrzeniu auta przed włączeniem klimatyzacji w upalne dni, oraz o zamknięciu wszystkich okien, dzięki czemu klimatyzacja ochłodzi wnętrze szybciej i sprawniej. Trzeba też pamiętać o regularnym uzupełnianiu czynnika chłodzącego.

Jak poznać, że klimatyzacja w samochodzie nie działa poprawnie?

Głównym objawem nieprawidłowej pracy klimatyzacji jest zwykle brak pożądanego efektu chłodzenia. Jeśli problemem jest zbyt mała ilość lub brak czynnika, zamiast zimnego powietrza będziemy odczuwać ciepłe podmuchy. Parowanie szyb najczęściej jest spowodowane przez brudny filtr kabinowy. Należy go regularnie wymieniać, aby uniknąć przykrych konsekwencji, jakimi są też nieprzyjemne zapachy wydobywające się z klimatyzacji. Wyczuwalna w samochodzie stęchlizna może być też objawem zanieczyszczenia całego układu wentylacji. Głośne działanie klimatyzacji i zwiększone zużycie paliwa mogą świadczyć o poważniejszej awarii związanej z pracą kompresora, zaworu rozprężnego lub zepsutym wentylatorze skraplacza.