Co zabrać w długą podróż samochodem?
Chcemy, aby podróż była dla nas komfortowa...
Wciąż trwa dyskusja, czy lepiej woskować, polerować, czy stosować płynne szkło na karoserii samochodu. Wszystkie produkty do pielęgnacji samochodów mają zarówno zalety, jak i wady. Argumentem przemawiającym na korzyść danego produktu jest często jego cena w sklepach. Wosk to dość niedrogi kosmetyk, który jest preferowany przez wielu entuzjastów motoryzacji. W języku angielskim taki kosmetyk nazywa się Wax lub Car Wax. W tym artykule Avto.pro postara się zrozumieć przeznaczenie wosków samochodowych, ich skład i interesujące cechy oraz dowie się, które produkty poszczególnych firm należy preferować.
Choć głównym zadaniem wosków jest nadanie stylowego wyglądu, mają one także znaczenie praktyczne. Woskowanie ma sens nie tylko w przypadku samochodów czysto miejskich, ale także w przypadku pojazdów, które muszą regularnie wyjeżdżać poza granice miasta. Wśród przydatnych właściwości wosku warto wyróżnić:
Najlepszy czas na woskowanie samochodu to ten po jego umyciu. Nałożony wosk samochodowy ze sklepu https://sklep.motogo.pl/woski-sealanty-c14 można również wypolerować ręcznie. Głęboka regeneracja koloru nie zawsze ma miejsce. W zależności od rodzaju użytego środka do pielęgnacji samochodu. W przywracaniu koloru najlepiej sprawdzają się specjalne pasty do polerowania renomowanych producentów.
Wosk samochodowy, pasty polerskie i płynne szkło znacznie przedłużają żywotność farb i lakierów samochodowych. Zwiększają one również ochronę powłok karoserii przed niektórymi uderzeniami mechanicznymi oraz działaniem cząstek ściernych, takich jak piasek. W sklepach z kosmetykami samochodowymi można znaleźć woski następujących rodzajów:
Przepisów na woski jest wiele. Nie będziemy koncentrować się na woskach syntetycznych, ponieważ istnieje wiele technologii produkcji i receptur, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne, a ze względu na specjalne dodatki mogą mieć różne właściwości.
Podstawą naturalnych wosków jest olej terpentynowy, wosk carnauba (palmowy), olej kokosowy i wosk pszczeli. Do bazy dodaje się kationowe środki powierzchniowo czynne, zwane też surfaktantami, rozpuszczalniki, węglowodory alifatyczne i alkohole. Mogą być również obecne silikon i parafina. Formuły są tak dobrane, aby produkt końcowy miał dobrą przyczepność, był nierozpuszczalny w wodzie i odporny na zmiany temperatury.
Przedrostek "Nano" w nazwie zwykle oznacza produkt, który nie jest woskiem w zwykłym znaczeniu tego słowa. Są to zazwyczaj pasty polerskie z efektem płynnego szkła lub tak zwane uszczelniacze lakieru. Takie produkty do pielęgnacji samochodów tworzą warstwę ochronną, która jest wysoce odporna na obciążenia mechaniczne. Warto również zwrócić uwagę na produkty łączone, które spełniają zadania politury (środek do polerowania lakieru) i wosku (środek do ochrony lakieru). Produkty te zazwyczaj dobrze polerują, ale nie chronią dobrze karoserii po obróbce, nie nadają dobrego połysku i nie tworzą mocnej powłoki antystatycznej.
Woskowanie karoserii to doskonały sposób na ochronę lakieru przed czynnikami zewnętrznymi i poprawę jego wyglądu. Wszystkie woski inne niż woski na gorąco są niezwykle łatwe w aplikacji, co częściowo decyduje o ich popularności wśród kierowców.
Przy intensywnym użytkowaniu i częstym myciu samochodu pojedyncza warstwa wysokiej jakości wosku wystarcza średnio na co najmniej 2 miesiące. Możliwe jest połączenie kilku produktów do pielęgnacji karoserii i nałożenie dwóch warstw wosku. W przypadku niektórych produktów do pielęgnacji samochodów może występować silny efekt elektrostatyczny, który zanika po pierwszym myciu.
Każdy właściciel samochodu, prędzej czy później będzie musiał wymienić w swoim pojeździe...
Czytaj więcejFelgi i opona to części samochodu, które są najbardziej narażone na zabrudzenia, a także...
Czytaj więcejEgzamin na prawo jazdy może być jednym z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Warto...
Czytaj więcejChcemy, aby podróż była dla nas komfortowa...
W przypadku samochodów osobowych, których...
Planujesz wybrać się w zimową podróż do...