loader
Moto poradnik

Rodzaje opon i ich oznaczenia – co warto wiedzieć?

Każdy właściciel samochodu, prędzej czy później będzie musiał wymienić w swoim pojeździe opony na nowe. Często okazuje się, że kupno takiego kompletu jest niemałym wyzwaniem, ponieważ nie do końca wiemy, jaki rodzaj i wielkość opony wybrać. Producenci zamieszczają na ogumieniu wiele informacji, dlatego warto nauczyć się odczytywać oznaczenia na oponach. Co należy wiedzieć na ten temat? Podpowiadamy.

Jakie są rodzaje opon?

Wyróżnia się wiele różnych typów opon przeznaczonych do poszczególnych pojazdów, takich jak: samochody osobowe, skutery, ciężarówki itp. Kierowcy samochodów osobowych powinni skupić się jednak na oponach zimowych, letnich i całorocznych. Te pierwsze, ze względu na to, że są bardziej miękkie niż letnie, pozostają elastyczne nawet w niskich temperaturach. Zostały zaprojektowane w taki sposób, aby znajdujące się w nich lamele zazębiały się z lodem czy śniegiem i skracały czas hamowania. 

Letnie modele zaś wykonane są z twardej do gumy, która gwarantuje lepszą przyczepność. Posiadają również więcej rowków, których zadaniem jest odprowadzanie wody. Całoroczne opony Bridgestone łączą w sobie cechy modeli letnich i zimowych, dzięki czemu mogą być używane o każdej porze roku. Wśród pozostałych rodzajów opon można wymienić modele bieżnikowane, szerokie, wzmacniane czy niskoprofilowe.

Jak czytać oznaczenia opon samochodowych?

Producenci opon samochodowych umieszczają na nich szereg informacji. Znajdują się na nich dane nie tylko dotyczące nazwy producenta czy samego modelu, ale także rozmiaru opony, jej indeksu nośności, prędkości, wzmocnienia czy daty produkcji. Ta ostatnia wartość jest istotna zwłaszcza dla osób, które kupują używane opony. Zalecenia specjalistów jednoznacznie mówią o tym, by nie korzystać z kompletu dłużej niż 6-7 lat, a maksymalny czas eksploatacji opon od daty produkcji nie powinien przekraczać 10 lat.

Jednym z najważniejszych oznaczeń opon jest ich rozmiar. Dane takie zawarte są w ciągu liczb i cyfr, które dobrze jest umieć odczytywać. Na przykład 195/65 R15 w praktyce oznacza oponę o szerokości 195 mm, której wysokość ściany bocznej od zewnętrznej krawędzi felgi do bieżnika wynosi 65%, a rozmiar felgi, do której taki komplet będzie pasował to 15 cali.

Dodatkowo oznaczenie opony nie odnosi się wyłącznie do jej rozmiaru, ale także rodzaju konstrukcji. Najczęściej na ogumieniu znajdujemy symbol R oznaczający oponę radialną. Możemy jednak spotkać się także ze skrótem D od opony diagonalnej, B oznaczający model opasalny, a takżę RF, czyli samonośny.

Artykuł partnera