loader
Ogólne informacje

Elektroniczny sposób poboru opłat - gdzie kupić e-winietę?

Szybkie i sprawne podróżowanie po krajach zagranicznych jest możliwe, dzięki przemieszczaniu się po autostradach i drogach ekspresowych. Wybierając się na wakacje czy w celach służbowych samochodem, warto jednak mieć na uwadze, że korzystanie z wyznaczonych odcinków wymaga uiszczenia odpowiedniej opłaty.

W wielu przypadkach istnieje konieczność zakupu odpowiedniej winiety, która dawniej była kojarzona wyłącznie z formą naklejki. Obecnie coraz więcej krajów decyduje się na wprowadzenie elektronicznego systemu poboru opłat. Dlaczego jest to wygodne rozwiązanie i gdzie kupić e-winietę?

Zalety wykorzystania wirtualnych winiet

Zakup elektronicznej winiety stanowi o wiele bardziej komfortowe rozwiązanie dla kierowców, niż w przypadku tradycyjnej formy. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na fakt, że można tego dokonać bez wychodzenia z domu lub w każdym miejscu, gdzie mamy dostęp do połączenia internetowego.

Oczywiście winiety w formie naklejki można również kupić za pomocą internetu, niemniej w przypadku dostawy innej niż kurierska, należy na nią czekać nawet kilka dni. Jeśli natomiast decydujemy się na jej zakup w jednym z punktów przy granicy czy znajdujących się w pobliżu stacji benzynowych czy placówek pocztowych, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, należy liczyć się z dużymi kolejkami, a nawet brakiem dostępu określonego rodzaju naklejki. E-winiety natomiast można bez zbędnego i czasochłonnego poszukiwania punktu sprzedaży kupić na odpowiedniej stronie internetowej, a nawet przy użyciu właściwej aplikacji.

Opłaty drogowe

Innymi zaletami, przemawiającymi za wykorzystaniem e-winiet jest fakt, iż nie trzeba ich naklejać na przednią szybę auta, a co najważniejsze, bardzo często występują one w o wiele bardziej atrakcyjnych cenach, gdyż wyeliminowana zostaje obecność pośrednika.

W jakich krajach funkcjonują elektroniczne winiety?

Na wprowadzenie elektronicznego systemu poboru opłat za winiety decyduje się coraz więcej krajów, zwłaszcza europejskich. Przemawia za tym przede wszystkim komfort ze strony kierowców, którzy po zakupie e-winiety otrzymują ją najczęściej za pośrednictwem wskazanego adresu mailowego. Podróżni wybierający się do takich krajów jak Austria, Białoruś, Rumunia, Słowacja czy Węgry mogą kupować winiety za pomocą odpowiedniej strony internetowej.

Gdzie kupić e-winietę?

W przypadku e-winiet kierowcy nie muszą osobiście wybierać się do jednego z punktów sprzedaży, a mogą dokonać zakupu w internecie. Warto w tym miejscu nadmienić, że w niektórych państwach możliwe jest również nabycie tego uprawnienia za pomocą samoobsługowych automatów, które znajdują się blisko granicy. Wiele osób zastanawia się jednak, gdzie kupić e-winietę w internecie.

Zakup wirtualnego dokumentu, uprawniającego do korzystania z określonych odcinków dróg ekspresowych i autostrad, powinien odbywać się na oficjalnych stronach usługodawców. Najczęściej te zagraniczne strony dostępne są również w wersji języka polskiego, w przeciwnym wypadku warto dokładnie przetłumaczyć wszystkie zawarte w formularzu informacje.

Coraz więcej krajów umożliwia również zakup e-winiet za pomocą specjalnych aplikacji, działających na systemie Android lub iOS. Innym rozwiązaniem, które sprawdzi się doskonale w przypadku bariery językowej, jest korzystanie z usług polskich stron, które są oficjalnym sprzedawcą winiet do innych państw.

Podróżowanie bez odpowiedniej winiety może zakończyć się otrzymaniem mandatu, którego wysokość wielokrotnie przewyższa zakup uprawnienia. Ponadto zakup e-winiet, który został udostępniony przez większość krajów europejskich, jest niezwykle komfortowy i szybki - wystarczy skorzystać z odpowiedniej strony czy aplikacji.