loader
Moto poradnik

Czemu warto zalegalizować swoją wagę przemysłową?

​Od firm transportowych czy zakładów produkcyjnych po skupy złomu i zwykłe sklepy, wagi stanowią nierozłączny element tych biznesów. Dlatego bardzo ważne jest to, aby przygotować swoją wagę u autoryzowanej firmy do jej legalizacji. Bez odpowiednich napraw czy kalibracji firmy wykorzystujące wagi mogą stracić nawet dziesiątki tysięcy złotych rocznie.

Czym jest legalizacja wag?

Legalizacja wagi jest bardzo ważnym elementem posiadania takiego urządzenia. Każdy właściciel zobowiązany jest do znajomości i przestrzegania terminów legalizacji, w przeciwnym wypadku grozi to mandatami, prawdopodobną stratą w zyskach oraz problemami z odpowiednimi władzami. Ocena zgodności wagi to wydawane przez Urząd Miar potwierdzenie, że urządzenie jest zgodne ze znajdującą się na tabliczce znamionowej informacją o dokładności. W skrócie oznacza to, że błąd pomiaru na takiej wadze nie może przekraczać konkretnych parametrów. Takowy certyfikat trzeba odnawiać, co dwa lata. Wszystkie wagi zakupione od producenta posiadają legalizację pierwotną, najczęściej ważną do trzech lat. W Polsce każdy właściciel wagi zobowiązany jest do posiadania aktualnego certyfikatu, w przeciwnym wypadku może być on obciążony mandatem w wysokości do pięciuset złotych. Na właścicielu więc spoczywa obowiązek ustalenia terminu ponownej legalizacji wagi, przez co najlepiej jest rozpocząć ten proces dużo wcześniej niż termin wygaśnięcia certyfikatu. Legalizacja wag jest procesem bardzo delikatnym i skomplikowanym na pierwszy rzut oka, lecz z punktu widzenia klienta w rzeczywistości jest to dziecinnie proste.

Co jest niezbędne do zalegalizowania wagi?

Zanim będzie można udać się do Urzędu Miar niezbędne jest wysłać wagę do serwisu. Od naprawienia wszelkiej uszkodzonej elektroniki przez kalibrację wagi po usunięcie zanieczyszczeń, które mogą przeszkodzić w procesie legalizacji, to tylko część niezbędnych usług znajdującym się w przygotowaniu wagi do legalizacji. Niektóre firmy zajmujące się serwisem wag oferują również czynności formalne takie jak obsługa przy legalizacji, zapewnienie transportu dla inspektora z Urzędu Miar oraz zapewnienie wzorców masy. Najlepiej jest znalezienie firmy z wieloletnim doświadczeniem w serwisie oraz legalizacji wag dla jak najlepszej jakości do ceny. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę to, że różne firmy zajmują się różnymi rodzajami wag, dlatego warto jest doszczętnie zapoznać się z ofertami firm przygotowujących do tego całego procesu legalizacji wag.

A co po legalizacji wagi?

Po niezbędnych naprawach oraz wizycie inspektora Urzędu Miar na wadze zostaną umieszczone plomby gwarancyjne oraz naklejki informujące o okresie ważności legalizacji. Na ich podstawie właściciel będzie mógł zaplanować powtórzenie całego tego procesu przed zakończeniem ważności.