loader
Taryfikator mandatów

Jak zapłacić mandat z zagranicy?

Podróżowanie samochodem po Europie to przede wszystkim mnóstwo korzyści takich jak możliwość szybkiego przemieszczania się między punktami wycieczki czy brak konieczności martwienia się o bagaż, który spokojnie leży w bagażniku. Jednak często podczas podróży nie przywiązujemy uwagi do przepisów drogowych w danym kraju i niestety czasami kończy się to mandatem.

Gdy po kilku tygodniach już go otrzymamy, zadajemy sobie pytanie: jak zapłacić mandat z zagranicy? W artykule znajdziesz na ten temat cenne wskazówki i praktyczne porady.

Jak powinien wyglądać mandat z zagranicy?

Wielu z nas ma obawy przed pocztą z zagranicy, często boimy się, że ktoś chce nas oszukać. Mandat z zagranicy powinien mieć formę listu poleconego, jego treść powinna być napisana w języku ojczystym odbiorcy, ale niestety nie zawsze tak jest. List najczęściej zawiera zdjęcie z fotoradaru, musi być także załączony druk, a nie tylko wysokość mandatu. W piśmie powinna znaleźć się informacja o wykroczeniu, numer postępowania w danej sprawie oraz IBAN, czyli międzynarodowy numer rachunku bankowego. Mandat zagraniczny powinien zostać zatwierdzony przez polski sąd.

Mandat z zagranicy - jak go zapłacić?

Oczywiście najłatwiej i najtaniej jest zapłacić mandat na miejscu, ale nie zawsze jest taka możliwość, zwłaszcza gdy chodzi o zdjęcia z fotoradarów. Otrzymany mandat z zagranicy najlepiej jest zapłacić przelewem bankowym w walucie, w której został wystawiony. Można także wykonać przelew ze swojego rachunku bankowego w polskiej walucie. Jednak bardzo często w takim przypadku bank pobiera prowizję za przewalutowanie, która może znacząco zawyżyć kwotę mandatu.

Zapłata mandatu zagranicznego

O wiele korzystniejszą opcją jest przelew SEPA, który umożliwia przelanie pieniędzy w walucie euro między bankami w Unii Europejskiej. Sama prowizja kosztuje tylko około 5 zł, ale niestety nadal nie wszystkie banki oferują swoim klientom ten rodzaj przelewu. Dobrą opcją zapłaty mandatu są też kantory internetowe, które pozwalają na zakup danej waluty i pobierają niewielką prowizję za transakcję.

Niezapłacony mandat - co grozi kierowcy?

W wielu przypadkach kierowcy próbują się uchylić od mandatu i ignorować jego otrzymanie myśląc, że pozostaną bezkarni. Jednak najczęściej jest to błędne przekonanie. Zagraniczne służby mają możliwość zwrócenia się do polskiego sądu, który rozpatruje takie sprawy. W takim przypadku bardzo rzadko kierowca zostaje zwolniony z odpowiedzialności. Jeśli jeszcze zamierzamy wrócić do kraju, z którego otrzymaliśmy mandat, dla własnego spokoju należy go zapłacić. W przypadku kontaktu z miejscową policją na pewno zostanie sprawdzona historia mandatowa i będzie trzeba uregulować należność na miejscu, często z dużymi odsetkami.

Wysokie zagraniczne mandaty

Musimy liczyć się z tym, że kary np. za przekroczenie prędkości w Polsce, są jednymi z niższych w Europie. Najwyższy mandat za to przekroczenie wynosi 500 zł, a u naszych sąsiadów - w Niemczech i na Słowacji kary sięgają ponad 600 euro. Warto przed podróżą zapoznać się ze stawkami mandatowymi kraju, do którego się wybieramy i zawczasu zdjąć nogę z gazu oszczędzając sobie problemów i pieniędzy w portfelu. Trzymanie się przepisów jest najbezpieczniejszą opcją poruszania się za granicą.