loader
Taryfikator mandatów

Jak zapłacić mandat przez Internet?

Okazuje się, że to wcale nie jest takie trudne. 1 stycznia 2016 roku weszło w życie wiele zmian dotyczących sposobów realizacji płatności z tytułu wystawionych mandatów karnych. Poniżej wyjaśnimy, jak zapłacić mandat przez Internet na dwa proste sposoby.

Kto, gdzie, kiedy?

Najważniejsza zmiana, jaka została wprowadzona 1 stycznia 2016 roku, dotyczy odbiorcy przelewu. Należności z tytułu mandatów karnych kredytowanych i zaocznych trafiają na konto Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. Urząd Skarbowy w Opolu jest właściwy dla osób fizycznych z terenu całego kraju. Dlaczego właśnie ten? Ponieważ to ten urząd został wskazany w rozporządzeniu Ministerstwa Finansów z dnia 13.11.2015 roku. Pamiętać należy jednak, że zmiany te nie obejmują mandatów wystawionych przez Straże Miejskie, Straże Gminne oraz Urzędy Skarbowe. Dotyczą one tylko i wyłącznie mandatów karnych nałożonych przez funkcjonariuszy Policji.

Wraz ze zmianami, jakie wniosło rozporządzenie, na wszystkich bloczkach mandatowych wprowadzony został numer konta Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. Znajduje się on na odcinkach A i B, które są przekazywane ukaranemu, dzięki czemu mamy pewność, na jakie dane zrobić przelew.

Jak zapłacić mandat przez Internet? Instrukcja krok po kroku

Sposób pierwszy:

1. Logujemy się do swojej bankowości internetowej.

2. Wybieramy przelew do Urzędu Skarbowego.

3. Symbol formularza: MANDATY.

4. Miejscowość urzędu skarbowego: Opole.

5. Nazwa organu podatkowego: Pierwszy Urząd Skarbowy.

6. Wpisujemy kwotę z mandatu.

7. Typ identyfikatora: numer PESEL.

8. Okres rozliczenia: zostawiamy puste pole.

9. Identyfikacja zobowiązania: wskazujemy serię i numer mandatu.

10. Zatwierdzamy przelew.

Płatność za mandat przez internet

Sposób drugi:

Jeśli jednak chcemy zapłacić mandat przez internet, nie możemy tego zrobić w tradycyjny sposób, czyli zwykłym przelewem bankowym, ponieważ taki przelew nie zostanie zrealizowany. Wtedy należy skorzystać ze specjalnych przelewów dedykowanych dla Urzędów Skarbowych.

We wszystkich systemach bankowych grzywna z mandatu karnego zakwalifikowana została jako przelew podatkowy. Wynika to z tego, że w trakcie realizacji płatności za mandat karny z naszego osobistego konta bankowego (w zależności od banku), musimy wybrać zakładkę o nazwie: Przelew podatkowy lub Przelew US albo Przelew do Urzędu Skarbowego. Następnie należy określić symbol formularza, który w tym przypadku opatrzony został nazwą – MANDATY oraz znaleźć na rozwijanej liście z adresami urzędów skarbowych adres I Urzędu Skarbowego w Opolu.

Oprócz tego będziemy musieli również podać swój identyfikator, czyli indywidualny numer PESEL oraz wpisać w miejscu przeznaczonym na kwotę do zapłaty sumę wyznaczonej grzywny. W polu identyfikacji zobowiązania podajemy natomiast numer i serię mandatu, które znajdują się na druku mandatowym, jaki otrzymaliśmy od funkcjonariusza Policji. W ten oto może nieco skomplikowany, ale prawidłowy sposób, zapłacimy mandat przez Internet.

Dokładny adres Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wraz z jego rachunkiem bankowym:

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

ul. Rejtana 3B

45-331 Opole

Numer konta:

47 1010 0055 0201 6090 0999 0000