loader
Winiety Słowacja

Winiety Słowacja 2019 - co musisz wiedzieć przed wyjazdem?

Zagraniczne wycieczki samochodowe zawsze wymagają odpowiedniego przygotowania. Poza sprawdzeniem pojazdu i opracowaniem trasy, trzeba też zwrócić baczną uwagę na panujące w danym kraju przepisy. W większości europejskich krajów autostrady są płatne, a cały system obsługiwany jest elektronicznie. Jak zakupić winietę na Słowacji i kiedy będzie ona rzeczywiście niezbędna?

Winiety na Słowacji - ułatwienia dzięki cyfryzacji

Proces zakupu słowackiej winiety jest stosunkowo prosty. Wszystko dzięki witrynie internetowej obsługującej dedykowany system - eznámka. Zawarte są tam wszystkie niezbędne informacje, a ponadto istnieje polska wersja strony. Dzięki temu można rozwiać swoje wątpliwości u źródła. Opieranie się na niesprawdzonych przekazach może skończyć się nawet mandatem. Całość jest przyjemna dla oka i pozwala na intuicyjne poruszanie się w wirtualnym środowisku.

Gdzie kupić winietę na Słowacji?

Dzięki nowoczesnemu systemowi, słowacką winietę można kupić przez internet (płacąc kartą) na wspomnianej stronie. Poza tym dostępna jest dedykowana aplikacja mobilna, na której również można dokonać zakupu oraz uzyskać szczegółowe informacje. Jeżeli te opcje nie wchodzą w grę, można zdecydować się również na skorzystanie z urządzeń samoobsługowych, działających na zasadzie biletomatów. Oprócz tego sprzedaż winiet na Słowacji prowadzą stacje benzynowe oraz inne punkty, oznaczone specjalnym symbolem „eznámka”.

Opłaty drogowe na Słowacji

Czy słowacka winieta przyda się w każdej sytuacji?

Odpowiedź brzmi: Nie. Wszystko zależy od tego, po jakich drogach chcemy się poruszać. Winiety na Słowacji są obowiązkowe na większości odcinków autostrad i dróg szybkiego ruchu. Mapkę oraz spis wszystkich płatnych miejsc można znaleźć na oficjalnej stronie systemu. Trzeba pamiętać, że wiele tras łatwo zaplanować z wyłączeniem takich dróg. Podczas podróży w słowackie Tatry, zakup winiety będzie tylko stratą pieniędzy. Wybór opłaci się w przypadku poruszania się między największymi miastami.

Koszt zakupu winiety na Słowacji

Kwota, jaką zapłacimy za winietę na Słowacji, jest uzależniona od tego, na jaki okres ma być ona wystawiona. Możliwe są trzy opcje: 10-dniowa, miesięczna i roczna. Ceny wynoszą odpowiednio: 10, 14 i 50 EUR. W przeliczeniu na złotówki nie są to bardzo duże pieniądze. Przejazdy są tańsze, niż chociażby u naszych drugich południowych sąsiadów - Czechów. Opcja 30-dniowa wydaje się najkorzystniejsza, ponieważ pozwala cieszyć się spokojem i komfortem nawet wtedy, gdy wczasy przedłużą się o kilka dni.

Jakie pojazdy objęte są obowiązkiem zakupu słowackiej winiety?

Wybierając podróż samochodem, nie da uniknąć się opłaty podczas korzystania z pewnych tras. Z tego obowiązku zwolnieni są jednak kierowcy motocykli. Jeżeli więc istnieje taki wybór, warto rozważyć podróż jednośladem. Klasyczne winiety dostępne są dla aut osobowych do 3,5 t, a także dla większych pojazdów, które nie kwalifikują się do kategorii busów i samochodów dostawczych/ciężarowych - dla nich stworzony jest osobny system. Trzeba też pamiętać, że jeżeli posiadamy przyczepkę, a wraz z samochodem jej waga przekracza wspomniane 3,5 t, należy posiadać dwie winiety.

Winiety na Słowacji można zakupić łatwo i przyjemnie, dzięki czemu nic nie zakłóci przyjemności związanej z wypoczynkiem za południową granicą. Warto pomyśleć o tym podczas planowania podróży i nie narażać się na niepotrzebne problemy, związane z kontrolą drogową i opłacaniem mandatu. Dzięki temu będzie można całkowicie skupić się na tym, co najważniejsze.