loader
Ogólne informacje

Jak kupić winiety online?

Winiety to naklejki umieszczane najczęściej na przedniej szybie samochodu, które są potwierdzeniem uiszczenia opłaty za korzystanie z dróg na danym terenie. W Polsce nie korzysta się z tego systemu rozliczeń, ale wielu rodaków spotyka się z nimi podczas urlopów czy wyjazdów do innych europejskich krajów.

Okazuje się, że nie trzeba już stać w kolejce w zagranicznym sklepie ani kupować jej na granicy. Dużo bardziej komfortową opcją są ich elektroniczne wersje. Jak kupić winiety online?

Czy winiety elektroniczne to najtańsza opcja?

Zakup winiety przez internet gwarantuje kierowcy wiele korzyści. Aktualnie korzysta się z nich między innymi w Czechach, Szwajcarii i Austrii, a także na Słowacji czy Węgrzech. Aby uniknąć stania w kolejce na stacji benzynowej czy granicy, warto zastanowić się nad opłaceniem tego pozwolenia za przejazd jeszcze w domu. Okazuje się, że kilka europejskich państw nie wymaga nawet posiadania samej naklejki! Austria, Rumunia, Słowacja, Białoruś i Węgry to kraje, w których można korzystać z elektronicznych winiet kupionych online.

Poza oszczędnością czasu można również zaoszczędzić pieniądze, ponieważ w tej transakcji nie uczestniczą żadni pośrednicy. Dotychczas przed podróżą winiety można było kupić w Polskim Związku Motorowym. Ceny tam jednak nie należały do najniższych. Na granicy częstym problemem był brak krótkoterminowych pozwoleń, szczególnie w okresie urlopowym. W tej sytuacji kierowcy byli zmuszeni do kupowania nawet tych obowiązujących przez rok, co powodowało straty dużej ilości pieniędzy. Elektroniczne winiety są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, a z biegiem lat do grona ich wyznawców dołączają kolejne kraje.

Winieta online nie wymaga również naklejania jej na szybę, a następnie oczyszczania jej z uciążliwego brudu.

Zakup elektronicznych winiet

Jak wygląda zakup elektronicznej winiety?

Przed rozpoczęciem podróży należy odwiedzić stronę internetową dostawcy usług elektronicznych winiet w danym kraju. Często istnieją również aplikacje mobilne dostępne zarówno dla systemu IOS, jak i Android.

Każdy system jest wyjątkowo intuicyjny. Proces zakupu rozpoczyna się od wyboru pojazdu, na który ma obowiązywać winieta. W drugiej kolejności należy określić czas trwania jej ważności. Aby maksymalnie spełnić oczekiwania kierowców, większość usługodawców oferuje pozwolenia obowiązujące od tygodnia do nawet roku.

Kolejny krok to już uzupełnienie danych o pojeździe. Kraj rejestracji, numer rejestracyjny i kilka innych informacji nie powinny nikomu sprawić żadnych problemów. Przed opłaceniem transakcji należy jeszcze zaznaczyć preferowany start obowiązywania winiety, a także adres email, na który otrzymamy potwierdzenie zakupu lub fakturę. Należy pamiętać o tym, że mimo iż do systemu trafia się niemal natychmiast, winieta obowiązuje dopiero po minięciu pewnego okresu, który różni się w zależności od kraju.

Elektroniczne winiety online to niemała rewolucja. Dzięki nim już żaden kierowca nie będzie musiał stresować się, czy na zagranicznej stacji benzynowej otrzyma odpowiednią naklejkę, a także uniknie niepotrzebnych nerwów, stojąc w kolejce. Sprawna transakcja przeprowadzona z domowego zacisza pomoże również zaoszczędzić pieniądze, ponieważ koszt elektronicznych winiet jest wyjątkowo konkurencyjny.