loader
Moto poradnik

Środki do konserwacji opon i felg - jakich preparatów używać?

Felgi i opona to części samochodu, które są najbardziej narażone na zabrudzenia, a także najtrudniejsze do utrzymania w czystości. Samochód, który ma dokładnie wyczyszczone felgi i koła będzie się wyróżniał. Zazdrośni kierowcy od razu zwrócą uwagę na błyszczące aluminiowe felgi i czarne gumowe obręcze, które wyglądają świeżo i intensywnie. Dowiedz się, jak przywrócić je do pierwotnego stanu i jak chronić je przed uszkodzeniami.

Ważne jest, aby umyć felgi razem z samochodem, ale nie pozwoli to zachować ich świetnego wyglądu. W pierwszym kroku spłucz felgi mieszanką wody i szamponu samochodowego z myjki ciśnieniowej. Dzięki temu usuniemy piasek, zaschnięty brud, a nawet kamyczki wbite między rowki bieżnika. Większość kierowców poprzestaje na tym etapie, ale fabryczne wykończenie opon w kolorze głębokiej czerni wkrótce wyblaknie, a jakość gumy ulegnie degradacji. Można tego uniknąć.

Mycie opon i ich konserwacja

Czyszczenie opon jest możliwe tylko przy użyciu specjalistycznych środków, które są przeznaczone do mycia elementów gumowych. Środki do konserwacji opon są łatwe w aplikacji, ponieważ występują w pojemnikach ze specjalnymi aplikatorami. Po kilku minutach należy przetrzeć mokre miejsca szczotką lub specjalnym pędzlem, a następnie dokładnie spłukać wodą. Dzięki temu usuniemy cięższy brud, tłuszcz, asfalt czy smołę i przygotujemy oponę do przyszłej konserwacji. Preparaty te można wykorzystać do czyszczenia innych elementów gumowych na samochodzie.

Konserwacja opon samochodowych to jedyny sposób na zachowanie eleganckiego wyglądu gumowych części na kołach. Wykorzystuje się do tego dressing do opon. Jest to specjalny preparat, który zapobiega wizualnemu starzeniu się. Utrzymuje ich świeży wygląd i czarny kolor. Chroni również przed szkodliwymi środkami chemicznymi, solą drogową i promieniowaniem UV. Preparat nakłada się na gumę, a następnie po kilku minutach czyści się powierzchnię gąbką samochodową lub szmatką. Dressingi, które są wysokiej jakości, utrzymują się przez około trzy miesiące.

Czyszczenie felg samochodowych

Mycie felg aluminiowych i uzyskanie lśniącego wykończenia jest trudniejsze niż pielęgnacja opon. Zadanie to wymaga zaawansowanych metod. Dzieje się tak za sprawą opiłków metalu uwalnianych podczas tarcia klocków hamulcowych. Podczas hamowania z powierzchni klocków uwalniają się cząsteczki, które żarzą się w temperaturze kilkuset stopni i osiadają na felgach. Podczas gwałtownego schładzania przylegają do metalu w postaci czarnego osadu i nie są usuwane przez zwykłe środki do czyszczenia samochodu.

Skuteczne w ich usuwaniu są preparaty odżelaziające. Można je nanieść na felgę, a następnie odczekać kilka chwil. Zaczną one wchodzić w reakcję z brudem. Jest to widoczne jako "krwawa felga", czyli czerwono-fioletowe zabarwienie. Tego typu zabrudzenia są łatwe do usunięcia. Wystarczy zmyć go wodą pod ciśnieniem, można nawet wytrzeć jaśniejsze zabrudzenia. Po tych zabiegach felgi wracają do idealnego stanu. Zabieg należy powtarzać regularnie - im częściej będziesz myć, tym łatwiej będzie usunąć zabrudzenia.

Czyszczenie felg samochodowych

Konserwacja felg samochodowych

Woskowanie felg to dobry sposób na zachowanie ich nieskazitelnego stanu na dłużej. Preparat ten chroni koła przed czynnikami zewnętrznymi i ułatwia ich czyszczenie.

Metalowe felgi przed nałożeniem wosku należy dokładnie oczyścić, w tym usunąć opiłki hamulcowe, i wysuszyć. Najlepiej sprawdzają się specjalne woski do felg, ale sprawdzają się również preparaty do ochrony karoserii. Czynność należy powtarzać regularnie.

Jeszcze lepsze efekty może przynieść nałożenie na felgi powłoki ceramicznej. Jest ona trwalsza, mocniejsza i skuteczniejsza niż wosk. Bezbarwną substancję, którą nakłada się po umyciu kół, następnie poleruje się ręcznikiem z mikrofibry. Czynności są podobne do woskowania, a efekt podobny - brud nie może zaschnąć i łatwiej się czyści. Jednak w tym przypadku ochrona trwa dłużej. W zależności od jakości może chronić felgi przez kilka miesięcy, a nawet kilka lat.

W kwestii pielęgnacji opon i felg najlepiej wybierać spośród wielu sklepów oferujących auto detailing. Motogo oferuje zamówienia online z dostawą do domu wszystkich produktów.