loader
Ogólne informacje

Gdzie można kupić winiety w Polsce?

Planujesz wybrać się w zimową podróż do Austrii? A może chcesz z rodziną pojechać latem do Chorwacji? Organizując swój urlop dobrze być dobrze poinformowanym o tym, jakie są drogi, jaki jest ich stan i czy wymagane są winiety. W wielu krajach europejskich winiety są obowiązkowe, dlatego czasami warto zakupić je wcześniej w Polsce, aby nie tracić czasu na postoje na granicy. Gdzie można kupić winiety w Polsce?

Co to jest winieta?

Korzystanie z dróg, a zwłaszcza z autostrad, jest płatne w wielu państwach Unii Europejskiej, w tym również w Polsce. W niektórych państwach, takich jak Czechy czy Słowacja, obowiązkowe są winiety, czyli naklejki potwierdzające wniesienie opłaty za możliwość korzystania z autostrad i innych płatnych dróg, które są wykupywane na określony czas. Na autostradach w Polsce obowiązują dwa systemy opłat dla samochodów osobowych - system otwarty oraz system zamknięty.

System otwarty to płatność na bramkach ustawionych na określonych odcinkach drogi. Na płatnych autostradach, gdzie ustawione są bramki, zazwyczaj tworzą się korki, które w szczycie sezonu potrafią osiągnąć kilka kilometrów długości. Ta forma płatnych autostrad jest znacznie tańsza, ponieważ koszty wiążą się jedynie z postawieniem i utrzymaniem bramek wyłącznie na autostradzie. Drugi system - zamknięty, polega na tym, że kierowcy wjeżdżając na autostradę pobierają bilet, a płacą dopiero zjeżdżając z niej. Wysokość opłaty zależy nie tylko od wielkości pojazdu, ale i od przebytej trasy.

System zamknięty płatnych autostrad jest droższy, ponieważ wymaga utrzymania punktów poboru opłat na każdym zjeździe, ale dzięki temu na autostradach nie tworzą się korki. Jednak z autostrad lub z innych tras szybkiego ruchu warto korzystać, zwłaszcza podróżując służbowo, ponieważ zwiększają one bezpieczeństwo i skracają czas podróży. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób sprawnie wnieść opłatę za możliwość poruszania się po wybranych drogach w kraju i poza nim.

Opłaty za korzystanie z dróg

Dlaczego i gdzie kupić winiety?

Dlaczego warto kupić winiety na autostrady online przed wyruszeniem w podróż i wyjazdem z Polski? Powodów jest kilka - przede wszystkim zakup winiet online to bardzo szybki i wygodny sposób nabycia koniecznej winiety, bez wychodzenia z domu, o dowolnej porze dnia i nocy. Dostawa winiet odbywa się przez kuriera (jeden dzień roboczy) lub listonosza (2-5 dni roboczych), w zależności od wybranej opcji wysyłki. Oczywiście nadal większość podróżników preferuje tradycyjny zakup winiet zatrzymując się po drodze na licencjonowanych stacjach paliwowych lub w odpowiednich punktach przeznaczonych do zakupu winiet.

Punkty sprzedaży na licencjonowanych stacjach paliw (wszystkie czynne są przez 24h):

  • Częstochowa Stacja Shell 5401 (Jagiellońska 29/31),

  • Katowice Stacja Shell 3020 (Mikołowska 23A),

  • Katowice Stacja Shell 3009 (Kościuszki 231),

  • Krapkowice Stacja Shell 5209 (Ks Koziołka 10A),

  • Opole Stacja Shell 5218 (Wrocławska 103),

  • Rzędziwojowice, Niemodlin Stacja Shell 5217 (A4 kierunek Katowice),

  • Sosnowiec Stacja Shell 3005 (Kresowa 2),

  • Tychy Stacja Shell 3045 (Budowlanych 63),

  • Bielany Wrocławskie Stacja Shell 5520 (Amazon 3),

  • Wrocław Stacja Shell 7501 (Powstańców Śl. 211c).

Istnieją również liczne punkty PZM Travel w największych miastach w Polsce, gdzie również można zakupić winiety. Pełna lista tych placówek jest dostępna na ich stronie internetowej (pzmtravel.com.pl/biura-obslugi-pzm.html).