loader
Winiety Węgry

Winiety Węgry 2019 - gdzie obowiązują i jak dokonać zakupu?

Autostrady i drogi szybkiego ruchu są płatne w większości krajów Unii Europejskiej. System winiet pozwala na sprawne poruszanie się po kraju, bez czekania w kolejkach na bramkach. Dodatkowo wiele państw wprowadza nowoczesne systemy, pozwalające na sprawne załatwienie formalności drogą internetową. Dokładnie tak jest w przypadku winiet na Węgrzech. O czym należy pamiętać, wybierając się w podróż własnym pojazdem?

Kiedy węgierska winieta będzie niezbędna?

Jeżeli plany zakładają zwiedzanie mniejszych miejscowości oraz krótkie trasy, zakup winiety na Węgrzech nie będzie konieczny. Jednak wszystkie większe drogi prowadzące do Budapesztu objęte są obowiązkiem uiszczenia odpowiedniej opłaty. W przypadku wycieczki objazdowej wydanie dodatkowych środków może okazać się bardzo przydatne. Dokładna mapka znajduje się na oficjalnej stronie systemu „e-winiety”, którego węgierska nazwa brzmi: „e-matrica”.

Gdzie kupić winietę na Węgrzech?

Najwygodniejszym wyborem będzie skorzystanie z opcji zakupu drogą internetową. System elektroniczny, wprowadzony z początkiem 2017 roku, pozwala na zajęcie się tą kwestią jeszcze przed wyjazdem. Pozwala na to wspomniana powyżej strona. Wystarczy zarejestrować się, podać niezbędne dane (potrzebny będzie numer rejestracji) i dokonać opłaty przy pomocy karty. Całość jest prosta i nie powinna sprawiać żadnych problemów. Poza tym winietę na Węgrzech można kupić na stacjach benzynowych oraz licznych punktach rozsianych po całym kraju.

Opłaty drogowe na Węgrzech

Rodzaje winiet na Węgrzech

Istnieją trzy podstawowe typy węgierskich winiet - 10-dniowa, miesięczna oraz roczna. Ostatnia z nich występuje w dwóch typach: krajowa oraz lokalna (która umożliwia podróżowanie po płatnych drogach na terenie danego komitatu - okręgu administracyjnego, w rodzaju naszego województwa). Ceny dla samochodów osobowych, w przeliczeniu na złotówki, wynoszą odpowiednio ok.: 42 zł, 69 zł oraz 614 zł (a także ok. 70 zł za winietę lokalną). Należy również pamiętać o tym, że właściciele samochodów z przyczepką muszą sprawić sobie dwie winiety.

Co grozi za niewykupienie winiety?

Jeżeli zdarzy się sytuacja, w której znajdziemy się na płatnej drodze bez wykupionej winiety, należy się liczyć z wysokimi mandatami. Dla pojazdu osobowego może to być od ok. 200 do 850 zł. W przypadku większych samochodów i autobusów, kwota może wynieść w przeliczeniu prawie 4 tys. zł. Warto więc zadbać o tę kwestię, a nade wszystko nie próbować oszukiwać - elektroniczny system z łatwością wychwytuje nieuczciwych kierowców i pozwala na łatwe ich odnalezienie oraz nałożenie kary. Winiety na Węgrzech ceną nie odbiegają od średniej w Europie, dlatego nie warto oszczędzać kosztem podniszczonych nerwów.

System winiet na Węgrzech działa bardzo sprawnie. Można więc zupełnie bezproblemowo zadbać o tę kwestię jeszcze na etapie planowania podróży. Jeżeli będzie ona obejmowała większe miasta i jazdę po autostradach, należy bezwzględnie zaopatrzyć się w potrzebne dokumenty. Oprócz tego winietę można z łatwością kupić w licznych punktach sprzedaży, które posiadają specjalne oznaczenie. Załatwienie z góry wszystkich formalności pozwoli skupić się całkowicie na wycieczce.