loader
Ogólne informacje

Okulary do komputera – hit czy kit?

Internet i urządzenia z ekranem LCD to nieodłączna część naszego świata. Korzystają z nich dzieci, dorośli i seniorzy. Wielu z nas z trudem może wyobrazić sobie życie bez urządzeń elektronicznych. Używamy ich do pracy, nauki, zabawy, a także do kontaktu i współpracy z ludźmi, niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy. Przeciętny Polak spędza przed ekranami co najmniej kilka godzin dziennie. Z roku na rok ten czas się wydłuża, a my stajemy się coraz bardziej zależni od zdobyczy nowoczesnej technologii. Wielogodzinne wpatrywanie się w monitory nie pozostaje bez wpływu na narząd wzroku. Użytkownicy laptopów, smartfonów i tabletów często skarżą się na takie dolegliwości jak bóle głowy, suchość oczu, a nawet obniżenie ostrości widzenia. Wynalazkiem, który zrewolucjonizował rynek optyczny, są okulary ochronne do komputera. Obecnie ma je w swojej ofercie większość producentów z branży optycznej. W artykule wyjaśniamy, czy okulary komputerowe faktycznie działają i czy warto w nie zainwestować.

Pracujesz przy komputerze? Nie zapomnij o ochronie wzroku!

Niebieskie światło występuje naturalnie w przyrodzie – to część spektrum światła słonecznego. Jednak w nadmiernych dawkach jest ono szkodliwe dla naszego zdrowia. Największe zagrożenie stanowi wysokoenergetyczna część pasma, tj. pasmo niebieskofioletowe, którego głównym źródłem są dla nas monitory. Na domiar złego im nowszy jest sprzęt, tym więcej niebieskiego światła emituje. To ogromny wysiłek dla naszych oczu, nieprzystosowanych do intensywnego korzystania z ekranów. Zbyt długa ekspozycja powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak zmęczenie, uczucie suchości i łzawienia oczu, migrenowe bóle głowy, a nawet pogorszenie ostrości wzroku. Na szczęście możemy podjąć różnego rodzaju działania aby chronić się przed działaniem światła niebieskiego: zmniejszać jasność ekranów, stosować specjalne filtry lub aplikacje ograniczające ilość promieniowania bez pogarszania widoczności, a także nosić okulary do komputera.

Czy okulary do komputera rzeczywiście pomagają?

Wiele osób zastanawia się, czy faktycznie potrzebujemy okularów do monitora. Okuliści i optometryści nie mają żadnych wątpliwości co do tego, że należy chronić wzrok przed szkodliwym działaniem światła emitowanego przez ekrany urządzeń elektronicznych. Tu z pomocą przychodzą okulary do komputera: ich zadaniem jest odfiltrowywanie części światła niebieskiego, tak, żeby ilość, która dociera do naszych oczu, była zbliżona do poziomu naturalnego i minimalizacja odbić świetlnych. Jak to działa? W bardzo prosty sposób. Takie okulary są wyposażone w specjalną powłokę antyrefleksyjną, hamującą wpływ refleksów światła odbijających się od ekranu komputera. Główną rolę pełni natomiast powłoka BLUE, której zadaniem jest blokowanie światła niebieskiego. Noszenie okularów do komputera wyposażonych w te dwie powłoki przynosi szereg korzyści: to profesjonalna ochrona przed światłem niebieskim, zapobiegająca zmęczeniu oczu i podnosząca komfort pracy.

Okulary do komputera bez wady wzroku – czy warto je kupić?

Brak wady wzroku nie jest żadnym przeciwwskazaniem do stosowania okularów komputerowych. Tak naprawdę powinien je nosić każdy, kto spędza przed monitorem wiele godzin. Powłoka antyrefleksyjna jest powszechnie stosowana w modelach korekcyjnych. Powłoka BLUE może być używana w okularach przeznaczonych dla osób z wadami wzroku, jak również w „zwykłych” zerówkach nieposiadających mocy optycznej. Okulary do pracy przy komputerze można swobodnie nosić na co dzień.

Prawidłowe czyszczenie okularów do komputera

Okulary do komputera, podobnie jak każde inne, są podatne na kurz, pot oraz innego rodzaju zabrudzenia. Szkła, które są ciągle brudne, są nie tylko denerwujące w noszeniu, ale i uniemożliwiają wyraźne widzenie (nie wspominając już o tym, że wyglądają bardzo niechlujnie). Dlatego okulary – zarówno soczewki, jak i oprawki – trzeba od czasu do czasu porządnie wyczyścić. Zastanawiasz się, jak czyścić okulary do komputera? Jeśli masz dość ciągłych zabrudzeń na powierzchni szkieł, możesz spróbować kilku domowych sposobów:

  • ściereczka z mikrofibry – regularne przecieranie okularów powinno usunąć większość zabrudzeń (pamiętaj, że ściereczka musi być sucha!),
  • woda z płynem do naczyń – daj po kropelce płynu na każdą soczewkę i delikatnie umyj je pod bieżącą letnią wodą,
  • chusteczki nawilżane do okularów nasączone specjalnym preparatem – skutecznie wyczyścisz nimi okulary do komputera i nie pozostawisz smug.

Artykuł partnera