loader
Winiety Austria

Winiety Austria 2019 - jak wypełnić, gdzie kupić i ile kosztują?

Austria to kraj, który w 2018 roku wprowadził dla kierowców ofertę elektronicznych winiet. Poza nimi wciąż aktualne są również tradycyjne naklejki, które dodatkowo należy wypełnić. Jakie są rodzaje austriackich winiet i ile kosztują? Warto również wiedzieć, że istnieją odcinki dróg, za których przejazd należy uiścić dodatkową opłatę.

Elektroniczne winiety, czyli nowość w Austrii

Zarządcy austriackich dróg poszli za wzorem Słowacji czy Węgier i wprowadzili do użytku elektroniczne winiety. Dzięki systemowi kamer nikt nie musi już korzystać z tradycyjnych naklejek, choć wciąż ma również taką możliwość.

Zakup e-winiety gwarantuje kierowcy szereg korzyści. Przede wszystkim zdejmuje z niego obowiązek przyklejania czy dziurkowania naklejki, a następnie zmagania się z pozbyciem się jej oraz resztek kleju. Oba rodzaje umożliwiają poruszanie się po tych samych drogach i występują w identycznej cenie. Elektroniczną winietę obowiązującą w Austrii można nabyć na stronie internetowej tamtejszego zarządcy dróg. System jest wyjątkowo przyjazny i intuicyjny dla użytkowników. Warto jednak pamiętać, aby nabyć ją co najmniej osiemnaście dni przed planowanym startem jej ważności!

Rodzaje i ceny austriackich winiet

Winiety w Austrii w 2018 roku obowiązują na pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony oraz motocykle. Dostępne pozwolenia umożliwiają poruszanie się po austriackich drogach przez dziesięć dni, dwa miesiące lub rok.

Ceny austriackich winiet w 2018 roku nieznacznie wzrosły względem poprzednich lat. Najkrótsze pozwolenie dla kierowcy samochodu wynosi 9 euro. Za winietę dwumiesięczną należy zapłacić nieco ponad 26 euro, a za roczną - blisko 90 euro. Poza autostradami, których sieć oplata cały kraj, opłaty wymaga również przejazd po blisko dziesięciu innych odcinkach, których dominującą część stanowią tunele. W tych konkretnych miejscach obowiązuje system bramkowy, który jest wszystkim doskonale znany z polskich dróg.

Opłaty drogowe w Austrii

Jak nakleić austriacką winietę i odpowiednio oznaczyć pierwszy dzień ważności?

Na austriackich winietach, które obowiązują dwa miesiące lub dziesięć dni, należy zaznaczyć dzień startu ważności. W przypadku tych rocznych zawsze obowiązuje do 31 stycznia kolejnego roku.

W przedziurkowaniu odpowiedniego dnia na pewno pomoże sprzedawca w sklepie lub na stacji benzynowej. W przypadku, gdy winieta jest kupowana na późniejszy termin, trzeba to jednak zrobić na własną rękę. W dolnej części należy zrobić dziurkę na polu odpowiadającemu numerowi miesiąca, a w pozostałej - konkretny dzień. Po odlepieniu większej części powinno się umieścić ją na środku lub w lewym górnym rogu przedniej szyby, patrząc z perspektywy kierowcy.

Czy za brak winiety w Austrii w 2018 roku grozi kara?

Podobnie, jak w przypadku innych europejskich krajów, w których obowiązuje system opłat w postaci winiet, są one obowiązkowe na autostradach. Nieuprawnione poruszanie się po tych drogach skutkuje otrzymaniem mandatu, najczęściej w wysokości 300 euro, a więc blisko 1300 złotych. Co ciekawe, można go otrzymać nawet nie będąc zatrzymanym przez policję. Kilka odcinków jest kontrolowanych przez system kamer, który może sprawić, że kara przyjdzie do naszego domu z opóźnieniem.

Austria jako ostatnia dołączyła do grona krajów, które szczycą się posiadaniem elektronicznych winiet. Zarządca tamtejszych dróg znacznie ułatwił zdobywanie pozwoleń na poruszanie się po austriackich autostradach. W przyszłości prawdopodobnie za ich śladami pójdzie jeszcze więcej europejskich państw.