loader
Podróże samochodem

Ile kosztuje autostrada z Łodzi do Gdańska?

System poboru opłat w Polsce za przejazd autostradą na pierwszy rzut oka wydaje się być skomplikowany. Autostrady w Polsce z założenia są płatne, ale opłaty pobierane są tylko między wybranymi odcinkami A1, A2 i A4. Oprócz kosztów przejazdu, różni się także system poboru opłat - na niektórych bowiem obowiązuje manualny, a na niektórych elektroniczny.

Tras i opcji jest wiele, ale w tym artykule skupimy się na tym, ile kosztuje autostrada z Łodzi do Gdańska.

Autostrada z Łodzi do Gdańska

Jedziesz przez Łódź albo z Łodzi i docelowo chcesz się dostać do Gdańska? W tym celu powinieneś wybrać autostradę A1. Ostatecznie miała mieć ona długość 568 km i być przeprowadzona przez Toruń, Piotrków Trybunalski, Pyrzowice i Gorzycki. Autostrada A1, zwana także bursztynową, to częściowo płatna droga leżąca w ciągu międzynarodowej trasy E75, która leży w VI transeuropejskim korytarzu transportowym. Ponadto, to A1 jest jedyną polską autostradą o przebiegu południkowym.

Autostrada jest częściowo płatna, jednak odcinek z Łodzi do Torunia jest bezpłatny. Oznacza to, że jeżeli planujesz swoją podróż rozpocząć w Łodzi, to pierwsze 180 km na autostradzie przejedziesz za darmo. Warto jednak sprawdzić dane przed podróżą, ponieważ informacje na ten temat bardzo szybko się zmieniają.

Ceny autostrad w Polsce

Droga z Torunia do Gdańska

Kiedy już przebrniemy przez pierwsze kilometry i dojedziemy do Torunia, a raczej do Nowej Wsi koło Torunia, gdzie rozpoczyna się płatny odcinek, wystarczy pobrać bilet i kontynuować jazdę. Pamiętaj, aby go zachować do samego końca podróży, ponieważ na jego podstawie naliczona zostanie opłata za przejazd. Kiedy nie będziesz mieć przy sobie ważnego biletu wjazdowego, będziesz zobowiązany do zapłaty maksymalnej opłaty zgodnie z obowiązującą tabelą opłat dla danej kategorii pojazdu i danego miejsca poboru opłat. Koszt podróży zależy od tego, jakim pojazdem się poruszasz oraz od długości przejechanego odcinka. Pobór opłat odbywa się w systemie zamkniętym, czyli należność jest pobierana na końcu trasy przejazdu. Odcinek ma 152 km i funkcjonuje na nim aż 12 miejsc poboru opłat.

Kategorie

Ile kosztuje autostrada z Łodzi do Gdańska? I ile za nią zapłacimy? To wszystko zależy przede wszystkim od tego, w jakiej kategorii znajduje się nasze auto oraz od tego, jak daleko pojedziesz. Istnieje 5 kategorii, pierwsza dotyczy motocykli, aut oraz małych ciężarówek. W sezonie wakacyjnym właściciele autostrady zaokrąglili stawki, przez co zamiast 29.90 zapłacimy 30 zł. Jest to funkcjonalne rozwiązanie, które miało na celu redukcję kolejek przy poszczególnych stacjach poboru opłat. Przy każdym punkcie akceptowana jest płatność gotówką, kartami kredytowymi oraz kartami paliwowymi.

Ile kosztuje autostrada z Łodzi do Gdańska?

Koszty przejazdu zmieniają się co roku i trzeba wziąć pod uwagę bezpłatny, na dzień dzisiejszy, odcinek na trasie Łódź - Toruń, który już niedługo może być odpłatny. Aby obliczyć koszty przejazdu, trzeba wziąć pod uwagę wiele okoliczności i czynników. Jednak, jeżeli jedziesz z Łodzi do Gdańska samochodem osobowym, bez przyczepy i innych dodatków, wtedy w tym roku zapłacisz zaledwie 30 zł.