loader
Eksploatacja samochodu

Jak dobrać odpowiedni olej silnikowy?

Wybranie odpowiedniego oleju silnikowego jest wyjątkowo istotne, ponieważ pełni on w samochodzie szereg ważnych funkcji. Czuwa między innymi nad trwałością pracujących elementów silnika, a także ich poprawną pracę. Aby zadbać o wieloletnią użyteczność swojego pojazdu, należy regularnie go wymieniać, a także kontrolować, aby jego zawartość była na zadowalającym poziomie. Jak dobrać odpowiedni olej silnikowy i dbać o jego jakość?

Jak często wymieniać olej silnikowy?

Wielu ludzi bezrefleksyjnie wierzy zapewnieniom producentów olejów silnikowych i stosuje się do ich wytycznych dotyczących wymiany. Czasami jednak nie musi to być najlepsze rozwiązanie. Eksperci motoryzacyjni twierdzą, że silnik, który jest łagodnie eksploatowany, powinien mieć wymieniany olej silnikowy po przejechaniu od 15 do 20 tysięcy kilometrów. W przypadku sportowych aut lub tych, które na co dzień są wyjątkowo często uruchamiane, warto ten interwał skrócić o kilka tysięcy kilometrów. W obu przypadkach termin wymiany nie powinien również przekraczać roku użytkowania.

Bez względu na przebieg, czasem należy również natychmiast uzupełnić olej napędowy. Po pojawieniu się ostrzegawczej kontroli powinno się jak najszybciej zwiększyć jego ilość. Podobnie w przypadku niektórych generalnych napraw.

Jak wybrać właściwy olej silnikowy?

Każdy producent samochodu określa w instrukcji obsługi specyfikację najbardziej odpowiedniego oleju silnikowego, z którego należy korzystać. Znajdują się tam również informacje o tym, jak często go wymieniać oraz jaki powinien być jego odpowiedni poziom podczas codziennego użytkowania pojazdu.

Dla niezorientowanych ciąg cyfr ze specyfikacji oleju silnikowego może być bezużyteczny. Warto jednak wiedzieć, że każdy ze znaków ma istotne znaczenie i odnosi się do konkretnych właściwości tego płynu. Pierwsza występuje w kombinacji z literą “W” i oznacza przydatność w niskich temperaturach. Im niższa wartość, tym olej lepiej spisuje się podczas mrozów.

Poziom oleju silnikowego

Z kolei drugi znacznik obrazuje, jak płyn silnikowy sprawdzą się w wysokich temperaturach. Tak zwana lepkość równa się gęstości cieczy właśnie w takich warunkach. Zaleca się, aby minimalna wartość tego parametru wynosiła około 40.

O odpowiedniej jakości olejów silnikowych informują również specyfikacje API oraz ACEA. Amerykański Instytut Naftowy określa ją za pomocą dwóch znaków. Pierwszy wskazuje na rodzaj silnika (diesel lub benzynowy), a drugi jego jakość. W zależności od mechaniki stosuje się skalę od “A” do “M” lub “F”, przy czym im dalej literka znajduje się w alfabecie, tym lepszy jest olej. Specyfikacja Zrzeszenia Europejskich Producentów Pojazdów działa na podobnej zasadzie, ale wyodrębnia dodatkową kategorię samochodów osobowych z silnikami wysokoprężnymi z dodatkowym systemem oczyszczania spalin.

Jak wybrać odpowiedni olej, jeśli kupiło się używany samochód?

Często właściciele używanych pojazdów nie posiadają instrukcji, a silnik nie jest wyposażony w odpowiednią etykietę informującą o rodzaju używanego oleju silnikowego. Wówczas najlepiej skorzystać z internetowej wyszukiwarki któregoś z uznanych producentów tego produktu. Wypełniając podstawowe informacje o samochodzie takie jak rok produkcji czy pojemność silnika, system poinformuje o specyfikacji najbardziej odpowiedniego oleju.

Poziom oleju - jak sprawdzić?

Aby poznać odpowiedni moment na wymianę oleju, trzeba wiedzieć, jak sprawdzić jego poziom. Najlepiej robić tę czynność kilka minut po wyłączeniu silnika lub przed jego uruchomieniem, gdy samochód znajduje się na płaskiej powierzchni. Należy wtedy wyjąć bagnet i oczyścić go szmatką lub chusteczką. Po odłożeniu go na jego miejsce i ponownym wyjęciu, poziom oleju będzie oznaczony na specjalnej skali.

Produkt, który uszczelnia tłoki w cylindrach, zapobiega korozji metalowych elementów, a także redukuje tarcie i zapewnia silnikowi wieloletnią użyteczność jest dla samochodu bardzo ważny. Warto zadbać o to, żeby nad sprawnością pojazdu czuwał wyłącznie olej najwyższej jakości, co pozwoli uniknąć powyższych problemów!