loader
Winiety Węgry

Winiety Słowenia 2019 - gdzie kupić i co grozi za jej brak?

Winiety są spotykane w wielu europejskich krajach i służą jako potwierdzenie uiszczenia opłaty za poruszanie się po drogach na danym terenie. Coraz bardziej na popularności zyskują te elektroniczne, które nie wymagają posiadania fizycznej naklejki. Niestety, w 2018 roku w Słowenii wciąż obowiązują papierowe winiety. Potrzebne są, aby legalnie poruszać się po autostradach. Gdzie je kupić i co grozi za brak ich posiadania?

Gdzie w Słowenii obowiązują winiety?

W 2018 roku posiadanie winiety w Słowenii nie jest obowiązkowe. Jednak jeśli chce się poruszać w pełni legalnie po blisko siedmiuset kilometrach autostrad, należy ją nabyć. Tylko jeden krótki fragment na terenie całego kraju nie wymaga posiadania winiety. Dodatkowo płatnym odcinkiem drogi jest tunel znajdujący się w północnej części kraju. Naklejki obowiązują również na tych fragmentach autostrad, które nie są ograniczone bramkami.

Gdzie w Słowenii kupić winiety?

Istnieje kilka sposobów na nabycie słoweńskiej winiety. Można zastanowić się nad kupnem jeszcze przed wyruszeniem w podróż. Wówczas naklejka przyjdzie do nas pocztą pod wskazany adres. Jednak zdobycie winiety obowiązującej na drogi w Słowenii będzie okupione wyższą ceną. W przypadku transakcji przez internet pośrednicy wyraźnie zawyżają kwotę, którą należy przeznaczyć na tę naklejkę.

Winietę można kupić jeszcze przed wjazdem na teren Słowenii. Stacje benzynowe w sąsiednich krajach, oddalone od słoweńskiej granicy w odległości około trzydziestu kilometrów, powinny je mieć w swoim asortymencie. Miejsca, w których można kupić słoweńską winietę znajdują się również zaraz po wjeździe do tego górzystego kraju. Warto wiedzieć, że kontrole mogą przydarzyć się dopiero po przekroczeniu pierwszego punktu, w którym można kupić naklejkę.

Na terenie całej Słowenii można kupić winiety na pocztach, stacjach benzynowych, a także w kilku sieciach sklepów.

Opłaty drogowe w Słowenii

Ile kosztuje słoweńska winieta w 2018 roku?

Koszt winiet w europejskich krajach zawsze zależy w dużej mierze od rodzaju pojazdu, na który ma obowiązywać, a także czasu trwania jej ważności. Pozwolenie na poruszanie się po autostradach w Słowenii jest stosunkowo drogie w odniesieniu do wielkości tego kraju. Taryfikator uwzględnia motocykle, pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony oraz długości przedniej osi powyżej lub poniżej 1,3 metra. Najtańsza, siedmiodniowa winieta dla jednośladu to koszt 7,5 euro. Można również skorzystać z winiety trwającej pół roku lub rok.

Najpopularniejsze samochody zaliczają się do drugiej grupy. W tym przypadku brakuje opcji półrocznej, a zamiast niej kierowcy mogą jeździć po słoweńskich autostradach przez miesiąc. Koszt winiety wynosi zatem od 11 do 110 euro. Właściciele niewielkich pojazdów dostawczych muszą zapłacić za roczne pozwolenie aż 220 euro, a tygodniowe - 30.

Czy za brak winiety w Słowenii jest mandat?

Brak winiety w Słowenii grozi mandatem. Kontroli mogą dokonać nie tylko policjanci czy straż graniczna, ale także nadzorcy certyfikowani przez zarządcę dróg, czyli DARS oraz inspektorzy ruchu drogowego. Brak naklejki może powodować utratę znacznej ilości pieniędzy, ponieważ taryfikator rozpoczyna się od kwoty 300 euro!

W 2018 roku w Słowenii każdy kierowca, który chce poruszać się po autostradach, musi nabyć pozwolenie w postaci naklejki na szybę. Zdecydowanie nie warto skąpić na tym wypadku, ponieważ za jej brak grozi mandat w wysokości 300 euro! Według prognoz koszt słoweńskich winiet może w przyszłym roku wzrosnąć. Być może w zgodzie z ogólnoeuropejskim trendem wkrótce na terenie tego kraju będzie można korzystać z ich elektronicznych odpowiedników.