loader
Ogólne informacje

Okulary, soczewki kontaktowe a może jedno i drugie?

Powszechność wad wzroku powoduje, że coraz więcej osób jest zmuszona korzystać z okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Oba te rozwiązania mają swoje zalety, o każdym też można powiedzieć, że ma jakieś wady. Spróbujmy przedstawić najważniejsze z nich.

Okulary – dobrze znane

Najczęściej do korygowania wzroku wybierane są okulary. To rozwiązanie dobrze znane, stosowane od stuleci i niezwykle proste w obsłudze. Wystarczy je po prostu założyć... Oprócz klasycznej funkcji korekcyjnej mogą pełnić również inne. Dostępne są okulary z filtrami chroniącymi oczy przed światłem niebieskim, co zapobiega zmęczeniu oczu, ale też mózgu, w czasie długiego korzystania z ekranów, co jest typowe w dzisiejszych czasach, nie tylko w ramach obowiązków służbowych, ale też hobby czy nauki. Mogą mieć filtry pozwalające na lepsze widzenie w trudnych warunkach atmosferycznych, z czego chętnie korzystają np. kierowcy. Osoby z chorobami oczu sięgają z kolei po okulary korekcyjne z barwionymi szkłami (np. w przypadku jaskry), co zwiększa komfort codziennych czynności, szczególnie jeśli musimy wyjść na zewnątrz. Są też barierą przed zanieczyszczeniami atmosferycznymi, kurzem, pyłem, chronią więc oczy przed ciałami obcymi.

Jednak największą chyba zaletą okularów korekcyjnych jest to, że znakomicie nadają się do budowania wizerunku. To bardzo wdzięczny w stosowaniu dodatek modowy, który – odpowiednio dobrany – znakomicie uzupełnia nasz wizerunek. W zależności od fasonu, grubości oprawek, ich koloru, czy też materiału, z jakiego są wykonane, ta sama twarz może wyglądać zupełnie inaczej. Ich stylistyka nie podlega też tak dużym wahaniom, jak inne modne i modowe dodatki. Znajdziemy tu wzory typu evergreen, które są popularne od dekad. Okulary pilotki, kocie oczy, kujonki, klasyczne prostokątne – każdy znajdzie coś dla siebie.

Soczewki kontaktowe – popularność ciągle rośnie

Szkła kontaktowe zostają daleko w tyle za okularami, jednak ich popularność ciągle rośnie. Kolejne osoby przekonują się o ich funkcjonalności, a ta jest bezdyskusyjna i w wielu obszarach większa niż w przypadku okularów. Zapewniają dobre widzenie przy każdej pogodzie, również w przypadku deszczu, mgły, czy po wejściu do ciepłego pomieszczenia przy chłodnej aurze. Okulary mokre czy zaparowane zdecydowanie nie są funkcjonalne... Taką przewagę widać również w przypadku aktywności fizycznej i uprawiania sportów. Okulary mogą spadać z nosa, zsuwać się pod wpływem potu czy być niedozwolone ze względu na ryzyko urazów. Soczewki tymczasem można nosić prawie zawsze, łącznie z pływaniem w basenie. Co więcej, o ile nie ma przeciwwskazań, to można nosić również soczewki całodobowe, których nie zdejmuje się przez kilka dni, nawet na czas snu.

Tu też mamy „modowe” pole do popisu, ale z trochę innego punktu widzenia. Soczewki można łączyć z okularami przeciwsłonecznymi, a te powinny być obowiązkowe w okresie letnim, ale także przy słonecznej pogodzie o każdej innej porze roku. Jeśli więc jesteście miłośnikami takich stylowych marek, jak Emporio Armani, Prada, Versace, Fendi, Dolce&Gabbana to możecie nosić ich okulary z towarzyszeniem soczewek kontaktowych.

Wady soczewek? Konieczność manipulacji przy oku przy ich zakładaniu, do czego nie każdy jest w stanie przekonać się, chociaż po kilku razach zwykle nie stanowi to już problemu.

Soczewki i szkła?

Takie połączenie jest jak najbardziej możliwe. Spora część osób z wadami wzroku na co dzień korzysta z okularów, natomiast na specjalne okazje – z soczewek, zwykle jednodniowych. A okazją może być wyjście do miasta na imprezę, koncert, do klubu, albo przeróżne aktywności sportowe – ćwiczenia, zawody, mecze, paintball, basen. Łączymy wtedy zalety obu form korekcji wzroku i bierzemy z nich to, co najlepsze.

Artykuł partnera