loader
Podróże samochodem

W jakich krajach obowiązuje ruch lewostronny?

Podróżowanie samochodem po świecie jest coraz bardziej popularne. Własny środek transportu zapewnia dużą mobilność, dotarcie do ciekawych zakątków oraz brak ograniczeń związanych z rozkładami jazdy. Część osób decyduje się na jazdę własnym samochodem, a część na wypożyczenie auta na miejscu.

Warto pamiętać o tym, że w wielu państwach, w przeciwieństwie do Polski, obowiązuje ruch lewostronny, który może wywołać pewne zamieszanie. Przed wyjazdem warto się zorientować, w jakich krajach obowiązuje ruch lewostronny. W artykule znajdziesz informacje na ten temat.

Skąd się wziął ruch lewostronny?

W wielu źródłach podaje się, że już w starożytności i średniowieczu poruszano się konno po lewej stronie. Było to spowodowane większym bezpieczeństwem podczas drogi. Gdyby ktoś chciał zaatakować podróżnego, to o wiele łatwiej było się obronić prawą ręką znajdującą się bliżej przeciwnika. W tamtych czasach także w Polsce obowiązywał ruch lewostronny. Dopiero w XVII wieku zaczęto stopniowo przechodzić na ruch prawostronny. We Francji i Stanach Zjednoczonych zaczęły jeździć duże wozy transportujące produkty rolne, dla których bardziej praktyczne było poruszanie się po prawej stronie. Dzięki temu furman miał kontrolę nad końmi i nie uderzał przejeżdżającego obok wozu. Masowa zmiana ruchu na prawostronny miała miejsce podczas rewolucji francuskiej w 1789 roku. To Napoleon Bonaparte zarządził zmianę, by zmylić tym samym swoich przeciwników. Dalsze podbijanie terenów przez niego skutkowało zmianą kierunku ruchu w innych państwach.

Przepisy drogowe w UKRuch lewostronny - w jakich krajach obowiązuje?

Do dziś ruch lewostronny obowiązuje w 60 państwach. Najbardziej popularna jest oczywiście Wielka Brytania, często odwiedzana przez Polaków. Nie została ona nigdy podbita przez Napoleona, stąd jemu na złość pozostała przy poruszaniu się po lewej stronie. Z tego powodu w byłych brytyjskich koloniach (Pakistan, Indie, Australia, Afryka Południowa) także jeździ się po lewej stronie. Wyjątek stanowi Egipt, podbity kiedyś przez Bonaparte. Oprócz Wielkiej Brytanii, w Europie ruch lewostronny obowiązuje też na Wyspach Normandzkich (Jersey, Guernsey, Alderney), Wyspie Man, w Irlandii oraz na Malcie i Cyprze.

W Afryce są to wspomniane wcześniej byłe kolonie brytyjskie, położone w południowo-wschodniej części kontynentu. W Azji i na Dalekim Wschodzie także znajdują się państwa, w których jeździ się po lewej stronie - są to m.in. Indie, Indonezja, Japonia, Malezja i Tajlandia. Także na Karaibach i wyspach Atlantyku musimy przygotować się na zmianę strony poruszania się.

Ruch po lewej stronie - zasady

Jeśli już wiemy w jakich państwach obowiązuje ruch lewostronny, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami poruszania się po lewej stronie. W samochodach dostosowanych do tego ruchu kierownica jest po prawej stronie, ale układ pedałów jest taki sam jak w autach do jazdy po prawej stronie. W tych krajach także obowiązuje zasada prawej ręki. Samochody są wyprzedzane po prawej stronie, a ruch na rondzie odbywa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Ruch lewostronny przez wielu kierowców i ekspertów jest uważany za bezpieczniejszy. Brytyjski inżynier J.J. Leeming przeprowadził badania, z których wynika, że w krajach o ruchu lewostronnym dochodzi do mniejszej ilości wypadków drogowych. Przed jazdą na drodze o ruchu lewostronnym trzeba przyzwyczaić się do drobnych zmian (skrzynia biegów po drugiej stronie, położenie samochodu na jezdni), jeśli mamy taką możliwość, warto wcześniej przećwiczyć sobie jazdę na symulatorach.