loader
Moto poradnik

Ile trwa egzamin na prawo jazdy?

To zapewne pytanie nurtujące niejednego 18-latka. Sam egzamin to jedynie niewielka część tego, co Cię tak naprawdę czeka. Co musisz wiedzieć, zanim przystąpisz do egzaminu? Ile on trwa i ile kosztuje?

Najpierw dokumenty

Na samym początku potrzebujesz tzw. PKK - Profilu Kandydata na Kierowcę. Należy udać się do odpowiedniego urzędu miasta lub gminy i tam złożyć wniosek. Możesz to zrobić maksymalnie trzy miesiące przed ukończeniem 18. roku życia. Składając wniosek musisz posiadać dokumenty z obowiązkowej wizyty lekarskiej (tzn. takiej, gdzie lekarz prowadzący jest uprawnionym specjalistą do badania kandydatów na kierowców - aktualnie takie wizyty są tylko prywatne) oraz zdjęcie odpowiednich wymiarów (35×45 mm). Jeżeli Twój wniosek na PKK został przyjęty, to gratulacje - możesz zapisać się na kurs!

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy?

Kurs kosztuje średnio od 2000-2500 zł. Wszystko zależy od tego, gdzie mieszkasz. W mniejszych miasteczkach można znaleźć jeszcze szkoły nauki jazdy, w których kurs kosztuje mniej niż 2000 zł, jednak to rzadkość. Pocieszający jest fakt, że zazwyczaj można opłacać kurs w dogodnych ratach. W ramach kursu uczestniczysz w zajęciach teoretycznych - nauczysz się przepisów, znaków drogowych i pierwszej pomocy, a także w zajęciach praktycznych - czyli jazdy “po mieście” oraz na placu manewrowym przez 30 godzin zegarowych.

Nauka jazdy

Zajęcia teoretyczne prowadzone są grupowo, natomiast praktyczne wymagają indywidualnego podejścia do każdego. Oczywiście znajdą się też osoby, dla których 30 godzin to zdecydowanie za mało. Wtedy warto dokupić dodatkowe jazdy, co niestety wiąże się z kolejnymi kosztami - ok. 50 zł za godzinę. Pod koniec kursu czeka Cię egzamin wewnętrzny, tj. egzamin, który przeprowadza Twój instruktor. Po tym egzaminie zdecyduje on o tym, czy jesteś gotowy na pierwsze podejście do egzaminu państwowego.

Ile trwa egzamin na prawo jazdy i z czego się składa?

Egzamin państwowy składa się z dwóch części. Część pierwsza, czyli teoretyczna, odbywa się przy komputerach i jest to koszt rzędu 30 zł. Można za niego zapłacić przelewem lub w kasie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD), który egzaminuje kandydatów na kierowców. Przeciętnie egzamin ten zdaje się w drugiej lub trzeciej próbie, za każdą kolejną trzeba oczywiście zapłacić. Ile trwa egzamin teoretyczny na prawo jazdy? Otóż trwa on 25 min. i składa się z dwóch części - sprawdzian z wiedzy podstawowej (20 pytań) oraz z wiedzy specjalistycznej (12 pytań). Jeśli jednak uda Ci się zaliczyć teorię za pierwszym podejściem, kolejnym etapem jest egzamin praktyczny. Jego koszt to 170 złotych.

A więc czas na najważniejsze pytanie - ile trwa egzamin praktyczny na prawo jazdy? To zależy. Minimalny czas egzaminu praktycznego powinien wynosić 40 min., jednak egzaminator może zadecydować o jego zakończeniu już po 25 min., jeżeli stwierdził, że egzaminujący wykonał wszystkie zadania poprawnie. Oczywiście zdarzają się i takie egzaminy, które trwają 60 min. Teraz pozostaje tylko odebranie dokumentu! Świeżo upieczony kierowca musi udać się do tego samego urzędu, w którym załatwiał wszystkie formalności związane z założeniem PKK i tam złożyć kolejny wniosek o wydanie prawa jazdy. Wniosek zostanie przyjęty tylko wtedy, jeśli dodamy do niego potwierdzenie wniesienia opłaty za wydanie dokumentu. Obecnie kosztuje to 100 zł 50 gr. Zdałeś egzamin na prawo jazdy? Gratulacje! Jesteś pełnoprawnym kierowcą!