loader
Moto poradnik

Jak dobrać opony motocyklowe?

​Najłatwiejszym i najbezpieczniejszym sposobem wybrania opon motocyklowych jest zapoznanie się ze specyfikacją producenta pojazdu. Znaleźć tam można zazwyczaj informacje dotyczące rekomendowanych marek, bieżników, rozmiarów oraz indeksów nośności i prędkości. Rodzaj opon zależy przede wszystkim od rodzaju motocykla, ale uwzględnić trzeba także styl jazdy oraz potencjalne warunki drogowe. Opony do Enduro nie sprawdzą się dobrze w przypadku ściągaczy, podobnie jak szosowe modele nie powinny być stosowane podczas jazdy w terenie na crossie.

Opony do motocykli – jak dokładnie są zbudowane?

Na rynku motoryzacyjnym dominują obecnie dwa rodzaje opon zwane krzyżowymi (diagonalne) oraz promieniowymi (radialne). Mając na uwadze bezpieczeństwo kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego warto poświecić chwilę na zrozumienie różnić konstrukcyjnych, jakimi charakteryzują się wspomniane opony do motocykli.

Opony krzyżowe zbudowane są najczęściej z dwóch warstw kordu, czyli osnowy, na którą składają się gumowe nici ułożone pod kątem 20-40 stopni względem płaszczyzny symetrii opony. Ponadto czoło i bok wzmocniony jest przy pomocy stalowych lub nylonowych linek, co przekłada się na większą sztywność i lepszą redukcję drgań. Opony do motocykli tego rodzaju świetnie sprawdzają się w trakcie jazdy terenowej na motocyklach typu Enduro lub Cross.

Opony radialne charakteryzują się kordem złożonym ze stalowych linek, które rozciągnięte są promieniowo. Rozwiązanie tego rodzaju pozwala uzyskać kąt prosty względem płaszczyzny symetrii opony, co w praktyce przekłada się na większą elastyczność oraz przyczepność w trakcie pokonywania zakrętów. Opony promieniowe stosowane są najczęściej w motocyklach sportowych (np. ścigaczach) lub szosowo-turystycznych. Mniej sztywna opona zapewnia o wiele lepszą przyczepność na asfaltowej drodze oraz odczuwalnie poprawia komfort jazdy.

Opony motocyklowe Bridgestone – czym wyróżniają się na tle konkurencji?

Opony motocyklowe Bridgestone to ogumienie klasy premium wykonane z najwyższej jakości materiałów. Znany na całym świecie producent od kilkudziesięciu lat zajmuje się doskonaleniem wykorzystywanych technologii, co pozwala zagwarantować bezpieczeństwo i komfort jazdy. Bogata oferta obejmuje m.in. opony wyścigowe, sportowe, turystyczne, customowe, adventure i off road, co pozwala na dobranie idealnej opony do wszystkich rodzajów motocykli. Opony motocyklowe Bridgestone wyróżniają się ze względu na wysoką trwałość, wytrzymałość i przyczepność.

Opony motocyklowe – jakie oznaczenia trzeba znać?

Przy zakupie opon do motocykla spotkać można wiele na pierwszy rzut oka niejasnych oznaczeń. Pomocny okaże się z pewnością poniższy słownik elementarnych tagów, które znaleźć można na ogumieniu.

  • jest oznaczaniem średnicy felgi
  • oznacza wysokość opony
  • to średnica opony
  • Rear (tylnia) / front (przednia)
  • TL (tubeless), czyli opona bezdętkowa
  • TT (tubetype), czyli opona dętkowa
  • NHS to ograniczenie do użytkowania tylko na torach
  • RF oznacza opony wzmacniane (z podwyższonym indeksem nośności)
  • DOT poprzedza dokładną datę produkcji

Warto zwrócić też uwagę na wartości indeksu dopuszczalnej nośności oraz prędkości, ponieważ powinny one być zgodne z zaleceniami producenta pojazdu. Opony do motocykli znacznie bezpieczniej jest kupować od nowości, ponieważ używane modele kuszące często atrakcyjną ceną mogą nie nadawać się już do bezpiecznego użytku.

Artykuł partnera