loader
Winiety Szwajcaria

Winiety Szwajcaria 2019 - ile kosztują i gdzie je kupić?

W przypadku samochodów osobowych, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony na terenie Szwajcarii, wciąż obowiązują tradycyjne winiety. W 2018 roku zarówno ich koszt, jak i rodzaje pozostały bez zmian względem poprzednich lat. Przed wyjazdem na teren tego europejskiego kraju, warto zapoznać się ze wszystkimi informacjami dotyczącymi szwajcarskich winiet, ponieważ za ich brak grozi surowa kara w postaci mandatu.

Ile kosztują szwajcarskie winiety?

System szwajcarskich winiet został kilka lat temu maksymalnie uproszczony. Kierowcy mogą skorzystać wyłącznie z opcji obowiązującej przez cały rok. Co ciekawe, wszystkie winiety mają jedną i tę samą datę ważności. Obowiązują zawsze do 31 stycznia następnego roku. Jej koszt nie jest zbyt wygórowany patrząc na czas trwania, ale zdecydowanie najbardziej tracą Ci, którzy chcą dostać się do Szwajcarii jednorazowo. Cena winiety niezmiennie od kilku lat wynosi 40 franków szwajcarskich, czyli około 160 złotych. Dla cięższych pojazdów obowiązują zupełnie inne opłaty.

Gdzie kupić winietę w Szwajcarii w 2018 roku?

Kupno szwajcarskiej winiety w 2018 roku jest możliwe w kilku miejscach. Można zdobyć ją na terenie całego kraju w oficjalnych punktach sprzedaży, na pocztach, stacjach benzynowych oraz w biurach Szwajcarskiego Związku Motorowego. Dla kierowców najłatwiejszą opcją jest zakup winiety bezpośrednio na przejściu granicznym. Należy wówczas ustawić się na odpowiednim pasie dla tych, którzy jeszcze nie posiadają potrzebnej naklejki. Warto wiedzieć, że na granicy, poza frankami szwajcarskimi, można również płacić euro lub dolarami.

Opłaty drogowe w Szwajcarii

Jak przykleić na szybę szwajcarską winietę i co grozi za jej brak?

Już od kilkunastu lat winiety w Szwajcarii przybierają formę kolorowych, minimalistycznych naklejek, których dominująca barwa zmienia się każdego roku. Nie wymagają one dziurkowania ani uzupełniania żadnych danych. Regulamin umożliwia umieszczenie naklejki w trzech miejscach. Poza górnym i dolnym rogiem szyby po stronie kierowcy można przykleić ją również na środku za lusterkiem. Ważne, aby była ona dobrze widoczna z zewnątrz i nie ograniczała niczyjej widoczności. Raz przytwierdzonej winiety nie wolno odkleić i umieścić na szybie innego samochodu!

Za brak odpowiedniej winiety w Szwajcarii grozi surowa kara. Zdecydowanie nie warto unikać tej opłaty, ponieważ brak jej opłacenia może doprowadzić do otrzymania mandatu i utraty nawet 200 franków szwajcarskich, czyli około 750 złotych. Opłata karna w takiej samej wysokości jest nakładana również za źle naklejoną winietę, więc warto dokładnie zapoznać się z wytycznymi.

Gdzie w Szwajcarii obowiązują winiety?

Szwajcarskie winiety nie są obowiązkowe na wszystkich drogach. Uiszczenia opłaty za poruszanie się po nich wymagają wyłącznie autostrady, które skrzętnie oplatają cały kraj. Brak winiety umożliwia zatem legalne poruszanie się po Szwajcarii w 2018 roku, ale zdecydowanie je utrudnia.

Trendem w Europie stają się elektroniczne winiety, których nie trzeba naklejać na szybę. Co roku na ich wprowadzenie decydują się kolejne państwa takie jak Austria czy Węgry. W 2018 roku w Szwajcarii jednak nie zapowiada się, aby to one miały szybko zastąpić kolorowe naklejki. Tradycyjne winiety na szybę w najbliższym czasie nie opuszczą turystów podróżujących przez ten wspaniały kraj.