loader
Moto poradnik

Jak jeździć z automatyczną skrzynią biegów?

Automatyczna skrzynia biegów została stworzona po to, aby odciążyć silnik i osiągnąć większy przebieg. Powinna jak najmniej angażować kierowcę, aby mógł on skoncentrować się na drodze. To rozwiązanie pozwala na bardzo płynną jazdę oraz optymalizuje przełożenie w stosunku do obrotów silnika. Ale jak jeździć z automatyczną skrzynią biegów? Jak się okazuje to wcale nie jest takie proste!

Jak bezpiecznie używać automatycznej skrzyni biegów?

Automatyczne skrzynie biegów psują się najczęściej od ich nieprawidłowego używania. Często użytkownicy zapominają, że jest to automat i nie ma potrzeby ręcznej zmiany biegów. Wielokrotne zmienianie położenia należy ograniczyć do minimum, ponieważ im więcej ruszamy drążkiem, tym większa szansa, że mechanizm zostanie uszkodzony czy szybciej zużyty.

Tryby jazdy

Skoro nie możemy zmieniać biegów, to jak w takim razie sterować autem? Podstawowymi trybami są P,R,N i D, które ma każdy tzw. automat. Wszystkie litery to skróty od angielskich nazw. P oznacza postój (ang. park), R jazdę do tyłu (ang. reverse), N położenie neutralne (ang. neutral), D jazdę do przodu (ang. drive).

Jak jeździć z automatyczną skrzynią biegów?

Pierwszego trybu - P- należy stosować tylko podczas postoju auta. Ważne jest, aby nie używać go podczas każdego zatrzymania. Ten tryb wybieramy tylko wtedy, gdy kończymy jazdę i wyłączamy silnik. Jeżeli chcemy zatrzymać się na chwilę, np. przy znaku STOP, to ten tryb się do tego kategorycznie nie nadaje. “P” blokuje przekładnię na stałe i zatrzymuje ją, co powoduje zatrzymanie całego samochodu. Dlatego też niewłaściwe włączenie tego trybu może spowodować wypadek. Tylko na tym trybie możemy wyłączyć silnik.

Oznaczenia automatycznej skrzyni biegów

Jeżeli zatrzymujemy się na chwilę i za moment planujemy znowu wprawić samochód w ruch, to najlepiej pozostawić skrzynię w trybie jazdy D. Aby móc bezpiecznie jeździć z automatyczną skrzynią biegów, trzeba wyczuć tę różnicę. Trybów R i D stosuje się do jazdy do tyłu i do przodu. Aby je zastosować, należy szybkim ruchem z trybu P włączyć tryb D lub R. Jeżeli chcesz pojechać do tyłu będąc w trybie D, należy najpierw przesunąć drążek w tryb R i po chwili puścić hamulec. Gdy auto się toczy, nie należy przechodzić pomiędzy trybami R i D. Podczas szybszej jazdy również jest to zabronione, ponieważ automatyczne skrzynie biegów mają blokady. Aby zmienić tryb, należy najpierw się zatrzymać i przełączyć go mając jednocześnie wciśnięty pedał hamulca.

Jak używać trybu N?

Tryb N stanowi wyzwanie dla niektórych kierowców. Większość mylnie myśli, że używając tego trybu odciążamy silnik i stosuje go przed skrzyżowaniem czy przejściem dla pieszych. Jednak tryb naturalny stosuje się tylko w sytuacjach awaryjnych, gdy auto musi zostać bezpiecznie odholowane.

Wady i zalety “automatu”

Jazda autem z automatyczną skrzynią biegów jest wygodna i bardzo łatwa, ale może być także bardzo niebezpieczna. Jeżeli użytkownik nie zapozna się z instrukcją, jak korzystać z poszczególnych trybów, może spowodować wypadek oraz zepsuć skrzynię biegów, co oznacza wielotysięczny wydatek. Jak jeździć z automatyczną skrzynią biegów? Należy tylko stosować się do paru prostych zasad i zamiast skupiać się na zmianie biegów, możesz w 100% poświęcić swoją uwagę trasie.