loader
Podróże samochodem

Wyjeżdżamy autem za granicę - o czym trzeba pamiętać?

Coraz więcej osób decyduje się na podróż samochodem za granicę. Jest to bardzo wygodna opcja podróżowania, na własną rękę można zwiedzić ciekawe zakątki, nawet te daleko od siebie oddalone. Mimo wielu korzyści podróżowania samochodem za granicą, jest też kilka ważnych spraw, które należy załatwić przed wyjazdem, by oszczędzić sobie problemów w innym kraju.

W artykule odpowiemy na pytanie: o czym trzeba pamiętać, gdy wyjeżdżamy autem za granicę?

Wyjeżdżamy autem za granicę - o czym trzeba pamiętać?

Przed wyjazdem warto sporządzić listę, która pomoże dobrze przygotować się do podróży autem za granicę. Oczywiście podstawą każdego wyjazdu jest ważne polskie prawo jazdy, akceptowane we wszystkich europejskich krajach. Musimy mieć ze sobą także dowód rejestracyjny z wykupionym OC i ważnym przeglądem technicznym pojazdu. By dodatkowo zabezpieczyć samochód, warto wykupić AC i NNW albo pakiet z ubezpieczeniem assistance za granicą. Przed wyjazdem należy też sprawdzić stan płynów eksploatacyjnych i w razie braków uzupełnić poziom oleju, płynu hamulcowego i chłodzącego. Warto skontrolować też stan opon, głębokość bieżnika i naprawić ewentualne uszkodzenia. W podróż, jeśli znajdziemy na to miejsce w bagażniku, warto zabrać ze sobą również koło zapasowe.

Winiety i opłaty na autostradach

Większość państw europejskich wprowadziła opłaty za korzystanie z autostrad. Dlatego warto jeszcze przed wyjazdem przygotować sobie odpowiednią ilość pieniędzy, która umożliwi nam sprawną podróż. Każdy kraj sam reguluje sposób, w jaki te opłaty będą pobierane. Często są one uiszczane bezpośrednio na bramkach przy wjeździe na drogę. W niektórych państwach dowodem opłat za okresowe korzystanie z dróg są winiety. Są stosowane między innymi w Czechach, na Słowacji, w Austrii, w Szwajcarii i na Węgrzech. Winiety można kupić na przejściach granicznych, w kioskach, sklepach czy na poczcie. W niektórych krajach istnieje możliwość ich zakupu przez internet.

Ceny paliw za granicą

Dodatkowe koszty podróży - na co trzeba się przygotować?

Cena paliwa za granicą jest często wyższa niż w Polsce, warto sprawdzić stawki przed wyjazdem, by uniknąć niemiłego zaskoczenia. Oczywiście najlepiej jechać na wakacje z pełnym bakiem. Warto wcześniej pomyśleć o nieplanowanych wydatkach, które mogą się pojawić podczas takiej podróży. Chodzi o leczenie i holowanie za granicą. Za leczenie za granicą najczęściej trzeba słono zapłacić - od kilkuset do nawet kilku tysięcy euro. Żeby oszczędzić sobie stresu i dużych kosztów, należy pobrać z oddziału NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, dzięki której uzyskamy prawo do świadczeń medycznych w krajach UE. Holowanie auta za granicą to także koszty około 100 euro, możemy się przed nimi zabezpieczyć wykupując polisę assistance.

Przepisy drogowe za granicą - na co zwrócić uwagę?

Wybierając się autem za granicę, musimy wziąć pod uwagę panujące w nim przepisy drogowe i to, czy ruch jest lewo, czy prawostronny. Warto zapoznać się z nimi odpowiednio wcześnie, ponieważ mandaty za granicą często są bardzo wysokie. Oprócz podstawowych zagadnień, jak dopuszczalna prędkość, warto znaleźć informacje na temat obowiązkowego wyposażenia, które jest różne w zależności od kraju do którego jedziemy. Należy też zapoznać się z zasadami używania świateł, czy tym, jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi.