Co zabrać w długą podróż samochodem?
Chcemy, aby podróż była dla nas komfortowa...
Egzamin na prawo jazdy może być jednym z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Warto jest więc się bardzo dobrze przygotować do niego, tak by móc pokazać pełnię swoich umiejętności i by wszystko poszło po naszej myśli. Oprócz samej techniki jazdy, istotne jest, by znać zasady dotyczące przebiegu egzaminu oraz to jakich błędów unikać. Co musisz wiedzieć przed pójściem do WORDu? Co może zakończyć twój egzamin?
Dobre przygotowanie to podstawa. Podczas kursu poznałeś już przepisy ruchu drogowego, nauczyłeś się jak obsługiwać samochód, poznałeś najważniejsze zasady co do zachowania na drodze w danych sytuacjach. To jednak nie wszystko. Czeka cię teraz egzamin państwowy. Przede wszystkim, musisz zdać egzamin teoretyczny, sprawdzający, czy znasz wystarczająco dobrze reguły obowiązujące w Prawie o Ruchu Drogowym. Jeśli potrzebujesz konkretnych wskazówek, możesz też sprawdzić jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy na Motostyle.pl. Po zdanej teorii czas na egzamin praktyczny, gdzie będziesz musiał wykazać się umiejętnością jazdy samochodem i odpowiednią interpretacją sytuacji na drodze. Ta część egzaminu składa się z dwóch etapów i ważne jest, abyś wcześniej dowiedział się, jakich błędów się wystrzegać w każdym z nich.
Pierwszą częścią egzaminu są zadania do wykonania na placu manewrowym. Egzaminator poprosi cię o sprawdzenie losowo wybranych świateł (mijania, pozycyjnych, drogowych, hamowania, cofania, awaryjnych, przeciwmgłowych tylnych lub kierunkowskazów) oraz wykonanie jednej czynności z zakresu codziennej obsługi technicznej (poziom oleju w silniku, płynu chłodzącego, płynu w spryskiwaczach lub działanie sygnału dźwiękowego). Przy podchodzeniu do tego zadania masz dwie próby. Drugie nieodpowiednio wykonane podejście zakończy się niezdaniem egzaminu. Większość zdających jednak nie ma problemu z tą częścią i zostaje poproszona o przygotowanie się do jazdy. Tutaj również musisz uważać, gdyż błąd, którym jest niezapięcie pasów bezpieczeństwa sprawi, że wrócisz do domu z wynikiem negatywnym.
O ile nie popełnisz rażącego błędu przy przygotowaniu do jazdy, przechodzisz do kolejnego zadania. Jest nim jazda po łuku do przodu i do tyłu. I tutaj musisz być ostrożny. Linie będą dodatkowo oznaczone pachołkami, na które nie możesz najechać. Również jeśli przekroczysz linię pasa ruchu, egzamin zakończy się w tym momencie. Uważaj więc i nie spiesz się. Jeśli jedynie najedziesz na linię, nic się nie dzieje. Ważne jednak, byś w takim momencie nie panikował, gdyż w emocjach ciężej jest kontrolować myśli i ruchy. Kolejnym zadaniem jest ruszanie z miejsca na wzniesieniu. Tu musisz uważać, by samochód nie zgasł lub nie stoczył się o więcej niż 20 cm. W przeciwnym razie wynik egzaminu będzie negatywny.
Jeśli dobrze poszło ci na placu i wszystkie zadania wykonałeś poprawnie, wyjeżdżasz wraz z egzaminatorem na miasto. To nie jest jeszcze koniec egzaminu, więc nie trać koncentracji. Ten etap trwa zwykle około 30-40 minut. Jest to więc sporo czasu, w którym można popełnić wiele błędów. Błędy, które spowodują przerwanie egzaminu, to zachowania, które mogłyby zagrażać życiu i zdrowiu uczestników ruchu. Są to przede wszystkim:
Lista błędów, które mogą zakończyć nasz egzamin na prawo jazdy, jest więc bardzo długa, jednak nie należy przesadnie się bać. Pamiętajmy, że nawet jeśli wynik egzaminu będzie negatywny, to nic wielkiego się nie dzieje, możemy przecież podejść do niego kolejny raz. Najważniejsze jest, abyśmy dbali o bezpieczeństwo innych, a reszta jest do wypracowania.
Artykuł partnera
Felgi i opona to części samochodu, które są najbardziej narażone na zabrudzenia, a także...
Czytaj więcejWciąż trwa dyskusja, czy lepiej woskować, polerować, czy stosować płynne szkło na karoserii...
Czytaj więcejOd firm transportowych czy zakładów produkcyjnych po skupy złomu i zwykłe sklepy, wagi...
Czytaj więcejChcemy, aby podróż była dla nas komfortowa...
W przypadku samochodów osobowych, których...
Planujesz wybrać się w zimową podróż do...