loader
Moto poradnik

Oprocentowanie leasingu samochodowego

Oprocentowanie leasingu samochodowego jest jednym z najważniejszych kryteriów całej oferty leasingowej. Najczęściej tej parametr jest wyrażany w sumie odsetek. Nie jest to jednak wskaźnik, który decyduje o tym, który leasing jest najbardziej atrakcyjny w aspekcie finansowym. Nie można o tym aspekcie zapominać.

Oprocentowanie - biorąc pod uwagę sumę pieniądza w czasie - to coś innego niż suma odsetek. W końcu pieniądz ma wartość w czasie. Warto mieć to na uwadze. Dowodzi tego poniższy przykład:

  • wariant finansowania nr 1: wartość pożyczanego kapitału 100 - spłata w 36 ratach po 2,96 daje sumę spłat 106,2%
  • wariant finansowania nr 2: wartość pożyczanego kapitału 100 - spłata w 60 ratach po 1,8 daje sumę spłat 108%

Licząc rzeczywistą stopę procentową, zastosowaną w tych dwóch opcjach, można błyskawicznie dojść do wniosku, że wariant finansowania nr 2 jest lepszy dla Klienta - mimo tego, że suma spłat jest ogólnie większa. Najważniejsza jest bowiem rzeczywista stopa procentowa zastosowana w aspekcie spłaty zobowiązania. W tych przykładach niższą stopę procentową zastosowano natomiast w opcji drugiej.

Oprocentowanie leasingu a suma spłat leasingowych

Taka sama sytuacja występuje również przy analizie spłaty raty leasingowej. Należy uwzględnić bowiem nie tylko sumę opłat leasingowych, ale także wiele innych czynników. Są to:

a) wartość pieniądza w czasie, czyli stosunek odsetek do długości okresu (na jaki została zawarta umowa),

b) występowanie dodatkowej wartości końcowej do spłaty,

c) koszty dodatkowych opłat leasingowych (w jakich odstępach są one płacone, a także w jakiej wysokości),

d) trzeba też zwrócić uwagę na to czy mogą występować nieprzewidziane w harmonogramie koszty leasingowe.

Kalkulator kosztu leasingu np. https://auto-online.pl/hmzv/prosty-kalkulator-leasingowy.html

"Przy pomocy prostego kalkulatora leasingu każdy może sam obliczyć wstępne parametry oraz szacowaną ratę leasingu, a następnie otrzymać ofertę bezpośrednio od firm leasingowych. Doradca leasingowy wybierze najlepszą dla konkretnego Klienta ofertę leasingu na rynku. Poza tym chętnie wyjaśni wszystkie wątpliwości i posłuży radą. Kalkulator daje możliwość zapoznania się z orientacyjnym poziomem opłat leasingowych – poznasz szacowaną wysokość miesięcznych rat oraz koszt całkowity finansowania."

Dokładne obliczenie kosztu leasingu jest zależne od sposobu spłaty oraz konkretnej wartości pieniądza w czasie.

Druga strona medalu jest natomiast taka, że koszty leasingu samochodu podlegają ustaleniu w oparciu o sztywne wartości w postaci:

a) stopy wibor, która została przyjęta do obliczenia leasingu (wysokość oraz wibor jedno lub trzymiesięczny),

b) marży firmy leasingowej,

c) prowizji sprzedawcy w salonie czy komisie, która jest wliczana do opłat leasingowych.

Marża firmy leasingowej tak naprawdę bazuje na aktualnej polityce marżowej z danej firmy, a także na szeregu innych czynników, którymi są: wiek samochodu albo maszyny, stopień ryzyka szacowanego w danej transakcji, wykupienie dodatkowych ubezpieczeń (jak choćby gap, life lub komunikacyjnego).

Zazwyczaj firmy leasingowe mają określone widełki. Spora konkurencja w branży powoduje jednak, że stosowane są przeważnie najniższe progi marżowe. To jednak oznacza, że nie ma szansy zejścia poniżej pewnego minimalnego poziomu bez konieczności kupienia dodatkowych ubezpieczeń albo zwiększenia wkładu własnego przez Klienta.

Warto zaznaczyć, że nasze kalkulatory kosztów leasingu należą do najbardziej precyzyjnych w internecie. Bazują na analizie obecnych ofert firm leasingowych oraz podają z bardzo dużym prawdopodobieństwem widełki rat, które są możliwe do uzyskania. Trzeba jednak podkreślić, że wyłącznie zapytanie o ofertę sporządzoną przez doradcę jest ważne oraz wiążące. Taka oferta może być podstawą wyboru konkretnej albo innej firmy leasingowej.

Gwarantujemy, że nasza pomoc, wskazówki oraz oferta leasingu zapewni państwu atrakcyjne warunki finansowe.