loader
Winiety Mołdawia

Winiety w Mołdawii - ile kosztują i gdzie je kupić?

Jest kilka istotnych informacji o Mołdawii, z którymi musisz się zapoznać wybierając się w podróż do tego państwa. Co najważniejsze - Mołdawia posiada system obowiązkowych opłat za korzystanie z dróg, a płatność za nie wnoszona jest w postaci winiet. Pozostaje więc tylko pytanie: ile kosztują winiety w Mołdawii i gdzie je kupić?

Winiety w Mołdawii są obowiązkowe

Winiety w Mołdawii są sprawdzane na każdym przejściu granicznym. Są obowiązkowe, trzeba je mieć, aby poruszać tamtejszymi drogami. Mołdawia nie jest członkiem Unii Europejskiej, nie należy również do Strefy Schengen, a co za tym idzie - na granicy czeka kontrola. Polacy, aby wjechać do Mołdawii, potrzebują jedynie dowodu osobistego. Dokument tożsamości, którym będziemy się posługiwać, musi mieć ważność dłuższą niż pół roku. Kierowca powinien mieć przy sobie polskie prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny samochodu.

W Mołdawii wymagane jest również ubezpieczenie OC samochodu w postaci tzw. Zielonej Karty. Co więcej, jeśli w samochodzie nie ma właściciela, to kierowca powinien posiadać upoważnienie do kierowania pojazdem sporządzone w języku mołdawskim, rumuńskim lub rosyjskim, dodatkowo potwierdzone notarialnie. Upoważnienie takie powinno zawierać też trasę, jaką pojazd ma pokonać. Występuje jeden rodzaj winiet dla samochodów do 3,5 tony. Koszt takiej winiety uzależniony jest od czasu, jaki chcemy spędzić w państwie. Jeśli zamierzamy ciągnąć przyczepę, musimy wykupić winietę również na nią.

Ile kosztują i gdzie je kupić?

  • winieta 7-dniowa kosztuje 4 euro,

  • winieta 15-dniowa kosztuje 8 euro,

  • winieta 30-dniowa kosztuje 16 euro,

  • winieta 90-dniowa kosztuje 30 euro,

  • winieta 180-dniowa kosztuje 45 euro.

Opłaty drogowe w Mołdawii

W Mołdawii wyróżniamy cztery rodzaje winiet ze względu na czas:

  • 7-dniową, ważną od dnia zakupu przez 7 kolejnych dni,

  • 15-dniową, ważną od dnia zakupu przez 15 kolejnych dni,

  • 30-dniową, ważną od dnia zakupu przez następne 30 dni,

  • 60-dniową, ważną od dnia zakupu przez następne 90 dni,

  • 180-dniową, ważną od dnia zakupu przez następne 180 dni.

Ceny winiet w Mołdawii, podobnie jak w przypadku Bułgarii, określane są w euro, a nie w walucie lokalnej. Za winiety w Mołdawii musimy zapłacić jednak w lejach mołdawskich, a ich ilość uzależniona jest od aktualnego kursu w stosunku do Euro. W ten sposób rząd Mołdawii zabezpieczył się przed wahaniami kursu swojej waluty. Ceny winiet rosną dość proporcjonalnie, w zależności od czasu, jaki zamierzamy spędzić w tym kraju.

Gdzie kupić winiety w Mołdawii?

Sprzedaż winiet jest prowadzona na każdym przejściu granicznym przez Moldova Agroindbank. Istnieją dwie możliwości płatności - gotówką oraz kartą, z tym, że za płatność kartą jest pobierana prowizja w wysokości 1,9%. Pamiętajcie, aby zachować potwierdzenie zakupu winiety!

Dodatkowo od niedawna można nabyć winietę również przez internet, co jest dużym ułatwieniem, szczególnie dla turystów. Zakupu można dokonać na oficjalnej stronie Ministerstwa Transportu i Infrastruktury Drogowej. Strona dostępna jest w języku rosyjskim, rumuńskim oraz angielskim.