loader
Ogólne informacje

Jak usunąć stare winiety z szyby?

Każdy kierowca, który kiedykolwiek podróżował samochodem po europejskich krajach takich jak Czechy, Słowacja, Austria czy Węgry, miał choć raz do czynienia z winietami w postaci naklejek. Obecnie coraz popularniejsze stają się te elektroniczne, które nie pozostawiają na pojeździe brudu i nie ma problemu z ich zdjęciem. Wciąż jednak wielu kierowców zastanawia się, jak usunąć stare winiety z szyby i pozbyć się uciążliwego kleju.

Trudności z usunięciem winiety

Kierowcy często podróżujący po Europie w niedługim czasie mogą zorientować się, że na przedniej szybie ich samochodu znajduje się bardzo dużo naklejek. Po pewnym czasie zaczną ograniczać widoczność z perspektywy obu foteli, a przy tym wyglądać wyjątkowo niechlujnie. Prędzej czy później większość kierowców będzie zmagać się z problemem usuwania starych winiet z szyby. Niestety, czynność ta nie należy ani do najłatwiejszych, ani najprzyjemniejszych. Dobrze przytwierdzone naklejki nie chcą się odczepić, a po długich zmaganiach zostawiają na szybie brzydkie ślady po kleju lub zarysowania od ostrych narzędzi, których niektórzy używają do ich usuwania.

Stara winieta - jak pozbyć się jej z szyby?

Istnieje kilka metod na usunięcie starej winiety. Niektóre wymagają zakupu specjalnych specyfików, ale większość można wykonać przy pomocy produktów, które znajdują się w każdym gospodarstwie domowym.

Jednym ze sposobów jest ogrzanie naklejki strumieniem ciepłego powietrza z suszarki do włosów. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie korzystać z tej metody pod gołym niebem zimą. Punktowe ocieplenie małej powierzchni szyby może doprowadzić do jej uszkodzenia! W każdej innej sytuacji naklejka szybko powinna odejść od szyby, a z ewentualnymi problemami łatwo można poradzić sobie ogrzewając ją również od wewnętrznej strony.

Czym usunąc naklejki na szybie

Ściągnięcie naklejki z szyby po kilkuminutowym ocieplaniu suszarką powinno być zdecydowane, ale nie gwałtowne. Najlepiej podważyć ją ostrożnie ostrym narzędziem, a następnie podjąć próbę jej zdjęcia, najlepiej trzymając za dwa rogi.

Pozostałości po kleju, a nawet fragmentach naklejki, to kolejny krok w zmaganiach z usuwaniem winiety z szyby. W zależności od wielkości niepożądanych zabrudzeń można skorzystać z benzyny ekstrakcyjnej lub zmywacza do paznokci, którymi należy nasączyć szmatkę. Wówczas powinno udać się doprowadzić szybkę do estetycznego wyglądu. Jeśli jednak jakieś pozostałości stały się wyjątkowo ciężkie do usunięcia, można powtórzyć proces podgrzewania suszarką.

Jak uniknąć czasochłonnego usuwania starej winiety?

Zdejmowanie starej winiety z szyby nie jest łatwe, a stosunkowo często ludzie się z tym zmagają. Uszkodzenie szyby czy przerejestrowanie auta to tylko nieliczne z sytuacji, które ich do tego zmuszają. Jak można uniknąć czasochłonnego usuwania naklejki? Warto zdecydować się na zakup specjalistycznego specyfiku do pozbywania się etykiet. Z łatwością można go dostać w sklepach z samochodowymi akcesoriami, a także w supermarketach budowlanych. Koszt takiego produktu rzadko przekracza dwadzieścia złotych.

Z pomocą przyjdą również specjaliści. Większość mechaników oraz szklarzy posiada specjalne narzędzia, na przykład wyprofilowane nożyki, które pozwolą uporać się z tym problemem w kilka chwil.

Istnieje wiele sposobów na usunięcie starej winiety z szyby. Zarówno korzystając z domowych metod, jak i pomocy specjalistów czy różnych specyfików, można zrobić to łatwo i szybko. Ślady po kleju nie powinny już dla nikogo stanowić żadnego problemu.