loader
Ogólne informacje

W jakich krajach europejskich obowiązują winiety?

Bez względu na to, czy podróżujesz po Europie w celach służbowych, bądź też wybierasz się właśnie samochodem na swój wymarzony urlop, musisz liczyć się z tym, że poruszanie się po większości dróg ekspresowych i autostrad wiąże się z uiszczeniem odpowiedniej opłaty. Ze zjawiskiem tym łączy się bezpośrednio pojęcie winiet, które stanowią dowód zapłaty i formę zezwalającą na korzystanie ze wspomnianych dróg.

W jakiej występują postaci i od czego zależy ich cena? I co najważniejsze, w jakich krajach europejskich obowiązują winiety?

Winiety - wysokość opłat i rodzaje

Posiadanie winiety jest warunkiem koniecznym do poruszania się po wyznaczonych odcinkach dróg ekspresowych i autostrad. Opłata uprawniająca do korzystania z nich pobierana jest za konkretny okres, dlatego na jej wysokość nie wpływa ilość przejazdów czy przejechanych kilometrów. Warto jednak nadmienić, że w sprzedaży nie istnieją winiety 1-dniowe, gdyż minimalny okres ważności wynosi 10 dni, z kolei maksymalny cały rok.

Na koszt zakupu winiety może wpływać wiele czynników, m.in. rodzaju pojazdu, gdyż im wyższa moc silnika, tym większa cena opłaty za przejazd. Ponadto w wielu państwach winiety przeznaczone dla motocykli są znacznie tańsze niż dla samochodów osobowych. Kolejnym ważnym aspektem jest waga pojazdu, ponieważ samochody, których masa przekracza wartość 3,5 ton, z pewnością są zobowiązane uiścić wyższą kwotę. Ostatnim czynnikiem jest wspomniany okres ważności winiety, ze względu na który występuje ona w różnych wariantach w poszczególnych krajach.

Gdzie można zatem kupić winiety?

Można tego dokonać w punktach przy przejściach granicznych, a także na większości stacji benzynowych, w kioskach czy urzędach pocztowych. W sezonie urlopowym należy jednak liczyć się z dłuższym oczekiwaniem w kolejce lub brakiem dostępności określonego rodzaju winiety, dlatego bezpiecznym rozwiązaniem jest wcześniejszy jej zakup w internecie. Warto również dodać, że winiety występują dwóch rodzajach: tradycyjnej, czyli w formie nalepki, którą należy umieścić na przedniej szybie pojazdu lub elektronicznej, na którą zdecydowało się już wiele krajów europejskich.

Podróżowanie po Europie

W jakich krajach europejskich obowiązują winiety?

Zanim wybierzemy się w podróż za granicę, warto sprawdzić, w których państwach obowiązuje opłata za korzystanie z wyznaczonych odcinków dróg i autostrad. Z pewnością, jeśli obranym przez nas kierunkiem są takie kraje jak: Czechy, Austria, Słowacja, Szwajcaria, Węgry, Mołdawia, Bułgaria, Rumunia czy Słowenia, konieczny okaże się zakup odpowiedniej winiety.

Warto dodać, że brak uiszczenia odpowiedniej opłaty prowadzi w konsekwencji do otrzymania mandatu, którego wysokość jest uzależniona od przepisów obowiązujących w danym państwie np. w Czechach wynosi ona 15 000 koron, natomiast w Austrii około 215 EURO. Łatwo więc wywnioskować, że wysokość kary pieniężnej jest znacznie wyższa od zakupu danej winiety.

W przypadku nabywania winiet elektronicznych, zakup ten odnotowywany jest wraz z numerem rejestracyjnym auta oraz numerem seryjnym dokumentu we właściwym rejestrze. Z kolei w przypadku naklejek warto pamiętać, że są one chronione przed użyciem przez innego kierowcę, gdyż dołączany jest do niej specjalny kupon kontrolny, zawierające dane pojazdu, który należy okazać funkcjonariuszowi w czasie kontroli. Ponadto posiadają one odpowiedni indywidualny numer i hologram, dlatego nie zaleca się odklejania ich od szyby i ponownego stosowania. W jakich krajach europejskich obowiązują winiety tradycyjne? Na elektroniczny system poboru nie zdecydowały się nadal takie kraje jak: Czechy, Słowenia i Szwajcaria.

Sprawne i szybkie poruszanie się samochodem po krajach zagranicznych nie jest możliwe, bez przemieszczania się po pewnych odcinkach dróg ekspresowych i autostrad, korzystanie z których wymaga uiszczenie odpowiedniej opłaty. Warto więc na początku dokładnie zaplanować swoją trasę i wcześniej zakupić odpowiednią winietę.