Co zabrać w długą podróż samochodem?
Chcemy, aby podróż była dla nas komfortowa...
Każdy kierowca wie, że silnik nagrzewa się podczas swojej pracy. W normalnych warunkach użytkowania mechanizmy zamontowane w samochodzie regularnie ochładzają silnik i samoczynnie dbają o odpowiedni poziom temperatury. Jednak w wyjątkowych okolicznościach może ona sięgnąć niebezpiecznie wysokich wartości. Szczególnie upały są dużym zagrożeniem dla jego prawidłowej pracy. Jakie sygnały ostrzegawcze wysyła nasz napęd?
Jak zapobiegać przegrzaniu silnika? Przyjrzyjmy się najbardziej przydatnym wskazówkom.
Silnik pracuje w wysokich temperaturach. Nie powinna ona przekraczać 95 stopni Celsjusza. Niestety są elementy, które wpływają na jej podwyższenie. Głównym czynnikiem jest upał. Sprawia on, że już i tak wysoka temperatura silnika znacznie szybciej się podnosi do niebezpiecznego poziomu. Dlatego należy wtedy zachować szczególną ostrożność. Przegrzaniu się silnika sprzyja również niedostateczna ilość poziomu chłodniczego, który należy regularnie monitorować. Jeżeli nie działa czujnik temperatury, to nie poinformuje nas o jej wysokości, co może się przyczynić do przeoczenia sygnałów ostrzegawczych, a co za tym idzie, do przegrzania silnika.
Jakie sygnały wysyła przegrzany silnik i co zrobić w takiej sytuacji?
Napęd wysyła pewne sygnały, które powinny nas zaniepokoić i sprawić, że podejmiemy odpowiednie kroki. Przede wszystkim na tablicy rozdzielczej zapala się kontrolka informująca o temperaturze silnika. Należy ją regularnie monitorować, gdyż kłęby pary wydobywające się spod maski są oznaką, że doszło do przegrzania i nie zawsze można samemu zaradzić takiej sytuacji. Jeżeli zauważysz zapaloną kontrolkę temperatury silnika, natychmiast zatrzymaj samochód i wyłącz silnik. Nie otwieraj maski od razu, ponieważ grozi to poparzeniem. Odczekaj chwilę, a po jakimś czasie sprawdź poziom płynu chłodniczego. Jeśli jest go mało, możesz uzupełnić jego stan. Jeśli nie masz go przy sobie, możesz dolać trochę wody destylowanej.
Jest kilka czynności, które możesz wykonywać regularnie, by uniknąć nadmiernie wysokiej temperatury silnika:
monitorowanie poziomu płynu chłodniczego i oleju silnikowego,
sprawdzanie działania wentylatora chłodnicy,
regularne czyszczenie żeberek chłodnicy - ich zanieczyszczenie wpływa na podnoszenie temperatury silnika,
regularne monitorowanie kontrolek na tablicy rozdzielczej,
sprawdzanie działania czujnika temperatury wody.
Oprócz tego możesz również unikać sytuacji, w których silnik się przegrzewa. W miarę możliwości omijaj korki latem. Kiedy w takiej wysokiej temperaturze napęd pracuje nieustannie na wolnych obrotach i nie występuje chłodzenie powietrza pędem, bardzo łatwo o przegrzanie. Gwałtowne zmiany prędkości, zarówno przyspieszanie, jak i hamowanie, nie sprzyjają zachowaniu odpowiedniej temperatury.
Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak zapobiegać przegrzaniu silnika. Regularne monitorowanie poziomu płynów oraz kontrolek może uchronić nas przed przykrymi, a nawet kosztownymi skutkami zbyt wysokiej temperatury silnika. Działanie zapobiegawcze, choćby nawet uciążliwe, może przynieść wiele pożytku, dlatego warto zainteresować się tym tematem.
Ręczne polerowanie samochodu to skuteczna metoda przywracania blasku lakieru oraz eliminowania...
Czytaj więcejZadaniem każdego posiadacza samochodu jest stosowanie się do wytycznych producenta odnośnie...
Czytaj więcejWybranie odpowiedniego oleju silnikowego jest wyjątkowo istotne, ponieważ pełni on w...
Czytaj więcejChcemy, aby podróż była dla nas komfortowa...
W przypadku samochodów osobowych, których...
Planujesz wybrać się w zimową podróż do...