loader
Winiety Czechy

Winiety Czechy 2019 - gdzie kupić i kiedy będą niezbędne?

Stosowanie winiet to bardzo popularny sposób pobierania opłat za korzystanie z dróg publicznych w całej Europie. Kiedy w Polsce kierowcy zmuszeni są czekać na bramkach, za granicą ten obowiązek może być wypełniony szybko i sprawnie przez internet. Niestety, pomimo licznych zapowiedzi, winiety w Czechach nadal mają formę tradycyjnej naklejki kupowanej na miejscu. Gdzie ją nabyć i kiedy trzeba z niej skorzystać, żeby nie narazić się na mandat?

Winiety w Czechach - kiedy okażą się konieczne?

Planując podróż samochodową do naszych południowych sąsiadów trzeba zastanowić się nad tym, jakie drogi będzie obejmować trasa. Winiety w Czechach są obowiązkowe na większości odcinków autostrad i dróg ekspresowych. Dokładna mapka, prezentująca wszystkie płatne i bezpłatne miejsca, znajduje się na oficjalnej stronie SFDI - odpowiednika polskiej GDDKiA. Z roku na rok płatnych dróg ubywa, na czym korzystają liczne grupy kierowców. W 2018 roku 49 km autostrad zostało usuniętych ze spisu płatnych odcinków.

Gdzie i za ile można kupić winiety w Czechach?

Brak elektronicznego systemu utrudnia całą operację. Na szczęście naklejki na szybę dostępne są w większości stacji benzynowych i urzędów pocztowych oraz w niektórych sieciach sklepów. Dla ułatwienia zadania turystom, którzy dopiero wybierają się za granicę, sprzedaż winiet jest również prowadzona na przygranicznych stacjach w Polsce. Warto jednak pomyśleć o załatwieniu niezbędnych formalności przed wyjazdem. W okresie wakacyjnym kolejki mogą skutecznie zepsuć urlopowy humor. Czeskie winiety można zamówić również przez internet, jednak ceny są dużo wyższe, niż przy tradycyjnych zakupach.

Opłaty drogowe w Czechach

Ceny naklejek uzależnione są od czasu ich ważności. W 2018 roku ceny prezentują się następująco: 310 CZK za winietę 10-dniową, 440 CZK za winietę miesięczną oraz 1500 CZK za wersję roczną. Jeżeli nie jesteśmy pewni, ile czasu zajmie nam podróż, warto zdecydować się na drugą opcję, która w przeliczeniu jest dużo korzystniejsza, niż pierwsza. Koszt zakupu winiety w Czechach (w złotówkach) waha się więc między ok. 52 a 250 zł, co przy licznych przejazdach nie jest kwotą wygórowaną.

Jaki mandat grozi za jazdę bez winiety w Czechach?

Zasada jest oczywiście taka, że prawa lepiej przestrzegać, nie narażając się tym samym na nerwy i zamieszanie podczas urlopu. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu winieta nie zostanie zakupiona, czeska policja może nałożyć mandat w wysokości nawet do 5000 CZK (ok. 816 zł). Takie postępowanie może więc znacznie uszczuplić portfel. W przypadku nieprzyjęcia mandatu i sprawy w sądzie, taka kara może wynieść aż 100 tys. CZK (ok. 16 320 zł). Z tego powodu warto trzymać się przepisów i zadbać o kupno winiety w Czechach.

Nasi południowi sąsiedzi nadal dyskutują i zapowiadają wprowadzenie elektronicznego systemu opłat drogowych. Jak na razie nadal trzeba korzystać z klasycznych naklejek, które kupuje się po drodze. Warto pomyśleć o tym zawczasu i nie przejmować się groźbą czyhającego mandatu podczas wypoczynku. Winiety w Czechach można kupić w wielu różnych miejscach, co sprawia, że cały proces nie powinien sprawić większych kłopotów.